Spadané stromy postupně mizí z porostů
07.06.2006 | Silvarium
Ještě tři týdny zbývají lesníkům na likvidaci polomů. Zapříčinila je především vysoká vrstva sněhu v korunách stromů, některé kmeny padly i pod náporem podzimního tornáda. Na zpracování lokalit sněhových polomů už však mnoho času nezbývá. Při zpoždění prací by hrozilo nebezpečí rozšíření kůrovce. "Spoušť po podzimním tornádu se podařilo zlikvidovat včas. Horší situace je po vydatné zimní sněhové nadílce, která způsobila roztroušený polom. Ten je náročný na zpracování," podotýká lesní správce Rudolf Švec.
Lapáky mizí z porostů
S největšími polomy se lesníci potýkají v oblasti Svidníku, Cetoraze, Stražiště a na Černovicku. Dosud se podařilo zpracovat necelých sedmdesát procent popadaných stromů, zbytek zmizí z porostu do konce června. Zpracování je pomalé, protože se z lesa musí vytahovat jednotlivé stromy. "Chladné počasí nám nahrává, protože je pozastaven vývoj kůrovce. Jarní rojení se konalo se zpožděním začátkem května, v místech polomů uprostřed lesů je dnes většinou ve fázi vajíček nebo začínajících larválních chodeb. Dále se prozatím nevyvíjí," dodává lesní správce. I přesto se lesníci obávají kůrovcové kalamity. Důležité je co nejdříve se poprat se spadanými stromy. Jejich odvozem zmizí část populace kůrovce. Do některých kmenů se totiž už stačil zavrtat. Do poloviny června také zmizí z lesů nástrahy na kůrovce zvané lapáky a nahradí je nové. Podle nich lesníci zjišťují stav a vývoj škůdce v lese.
Valcha trápí lesníky
Na Humpolecku dává lesníkům nejvíce zabrat likvidace polomů v rekreační oblasti Valcha na Humpolecku. Jedná se o značně neprostupný terén. "Prozatím jsme v této oblasti nezaznamenali kůrovcovou kalamitu a nejsme škůdcem ohroženi. I přes to dřevo z některých lokalit, kam by se mohl přestěhovat, se nám podařilo zpracovat. Zbývají pouze mladé porosty, kde práce ještě chvíli potrvá," informuje revírník Jaromír Cihlář. Doposud se nepodařilo vyčistit některé mladší lesy v oblasti Valchy a Otavožat. "Práce není vůbec jednoduchá. Z kopcovitého terénu se těžko dostávají stromy. Používáme lesní kolový traktor a vyvážečku. Termín konce června musíme stihnout," říká zaměstnanec těžařské firmy z Jihlavy Josef Fišar, která čistí soukromé lesy.
S polomy už zatočili
"Se zpracováním popadaných stromů nemáme žádný problém. Začali jsme sice se zpožděním, ale do konce června vše stihneme. Celkem se jedná přibližně o patnáct procent roční těžby," konstatuje ředitel Městské správy lesů Pelhřimov František Kučera. Zbývá dokončit pouze menší lokality, které se nachází mimo významné lesní komplexy.
MILOŠ VOSYKA
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)