Souborné prohlášení lesníků, vlastníků lesů a vědců ke „Stanovisku vědců ..."

Podepsaní zástupci lesnické vědy a praxe – vysokých škol, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, státního podniku Lesy České republiky, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, České lesnické společnosti, České jednoty lesnické, České asociace podnikatelů v lesním hospodářství a dalších lesnických institucí vyjadřují zásadní nesouhlas se způsobem, jakým je veřejnost dezinformována mediálně rozšiřovaným „Stanoviskem“ o stavu našich lesů. Zvolený postup autorů „Stanoviska“ převedl otázku priorit hospodaření s lesy z roviny věcné do sféry emocionální, která k sblížení názorů, jak hospodařit s lesy určitě neprospívá. Tvrzení, které se též objevilo v tisku, že naše lesy do 40 let zahynou, se již svým charakterem blíží šíření poplašné zprávy.

K věcnému obsahu stanoviska: Stav našich lesů je odrazem vývoje civilizace ve střední Evropě a nijak výrazně se neliší od situace v lesích našich sousedů. Stejně jako v hustě osídlených územích a na zemědělských lánech, tak i v lesích, které člověk již po několik staletí využívá pro své postupně se vyvíjející potřeby (lov, pastva, otop, hutě, stavebnictví a průmysl, v budoucnosti i energetika!), došlo ke změně přírodního prostředí a k následné změně škály rostlinných i živočišných druhů. Jestliže dnes volají botanici, zoologové, entomologové a další úzce specializovaní vědci po záchraně a obnově biodiverzity na úroveň původních pralesů, jde o zcela zásadní otázky širokého dosahu s ekonomickými, právními a sociálními důsledky, které nelze řešit v denním tisku či na internetu, tím méně ze současné situace vinit lesníky, kteří především mají zásluhu na tom, že lesnatost v České republice v uplynulých dvou stech letech vzrostla z 25 % na dnešních 33,4% !

„Stanovisko“ vychází z úzkého a jednostranného pohledu biologů, který zcela přehlíží multifunkční poslání lesů a jejich všestranný význam pro společnost tak, jak ji chápou členské státy Evropské unie. Strategie Evropské unie v oblasti lesního hospodářství i všechny další oficiální tuzemské materiály týkající se odvětví lesního hospodářství jednoznačně deklarují, že evropské lesní hospodářství musí spočívat na třech rovnocenných pilířích – ekonomickém, ekologickém a sociálním a žádný z nich nemůže být nadřazován ostatním. Základním požadavkem pak je v širokém smyslu pojatá trvalá udržitelnost hospodaření (Ministerská konference Helsinky 1993). Tyto principy naše legislativa respektuje a současné lesní hospodářství z nich také vychází.Stav našich lesů je výrazně ovlivněn civilizačními faktory, dlouhodobě především znečištěným ovzduším a druhotně i změnami v lesní půdě, globálně jej však nelze označovat jako špatný. Možnosti řešení tohoto problému však nelze hledat jen v rovině odborné, ale především politické a ekonomické.

Uvedené skutečnosti nepodceňujeme, jsme však přesvědčeni, že zásady hospodaření v našich lesích odpovídají současným požadavkům evropského lesnictví i ochrany přírody a garantují trvalou udržitelnost.. Při dodržování těchto zásad dochází nejen ke zvyšování přírůstu a zásob, ale současně i k postupnému zvyšování podílu původních listnatých dřevin, omezování holých sečí a ve vhodných podmínkách i k plnění dalších požadavků, směřujících ke zvýšení biodiverzity naší přírody. Současně jsme však povinni respektovat i poslání lesů jako trvale obnovitelného zdroje cenné suroviny a energie a jejich význam pro zaměstnanost a rozvoj venkova a nezastupitelné prostředí pro rekreaci městských obyvatel. Na těchto principech je postaven i vládou ČR schválený Národní lesnický program.

O jednotlivých opatřeních, navržených ve „Stanovisku“ jsme připraveni diskutovat. Žádáme však všechny naše kritiky a signatáře „Stanoviska“, aby se nejdříve přesvědčili o skutečném stavu našich lesů, o svých zjištěních a o jejich příčinách diskutovali s jejich vlastníky a správci a teprve následně stav lesů mediálně hodnotili nejen z pohledu ekologického, ale i ekonomického a sociálního. .

V Hradci Králové, dne 1.června 2006

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info