Solo Sirkárna plánuje přesun výroby do Ruska

Solo Sirkárna chce přenést podstatnou část výroby do Ruska. Nejznámější a dnes už i jediná česká sirkárna má v plánu v historii firmy první přesun výroby za hranice.O vytvoření společného podniku jedná s jedním z nejvýznamnější ruských výrobců zápalek. Jeho jméno ale zatím tají. Podle generálního ředitele Sola Stanislava Bojanovského by ale jednání měla být ukončena v srpnu a první z miliónů krabiček se značkou Sola by mohly opouštět linky v Rusku už v příštím roce.Tamní trh má Solu pomoci rozšířit působiště a výrobu.Rostoucí náklady podle Bojanovského nelze v sirkařství kvůli záplavě laciné konkurence z Asie promítat do zvyšování cen. A pokud si má dlouhodobě zisková Solo Sirkárna tak jako dosud zachovat růst výroby a tržeb, musí podle svého šéfa expandovat na východ."V Sušici bychom zachovali spíše speciální výrobu, u které si můžeme dovolit i zvyšovat cenu. Ty klasické - standardní zápalky - bychom vyráběli právě v Rusku," uvedl.

Na východě má Solo v plánu postupně instalovat moderní technologii a nevyrábět jen lacinější zápalky pro asijský trh, ale postupně i ty sušického vzoru v kvalitě podle evropských norem.Bojanovský připustil, že celá operace bude v důsledku znamenat i omezení počtu 167 pracovních míst nynějšího podniku. "Nebude se ale jednat o propouštění pracovníků ze Sušicka, půjde především o několik desítek lidí, které musíme dosud kvůli nárůstu výroby najímat přes agentury ze zahraničí," uvedl včera ředitel.Sušická sirkárna, s tradicí už z doby předminulého století, tak plánuje kooperaci se zemí, jejíž firmy stále nepatří k nejčastějším partnerům českých výrobců.

Ideální i riskantní tah"Ruský trh je svým přírodním bohatstvím a velikostí pro podobnou spolupráci ideální. Bohužel některé problémy, jako třeba obrovská byrokracie, zatím nepřejí rychlejšímu rozvoji podobné spolupráce. Zájem ale z obou stran každopádně roste," připomíná Milan Svoboda, předseda Smíšené obchodní komory Východ.V ruském prostředí je podle Svobody s ohledem na občasnou nespolehlivost důležité vybírat takového partnera, který je seriózní a prokazatelně bude mít zájem na fungování společné česko-ruské firmy.Mnoho firem, které podobné aktivity u nás plánují, však podle Svobody výběr svého ruského obchodního partnera s ohledem na konkurenci do poslední chvíle tají. K těm známějším a už uskutečněným kooperacím při výrobě tak patří například projekty v oblasti potravinářství - licenční výroby předních českých pivovarů v Rusku, ale i strojírenství, jako je předloni založený společný podnik plzeňské Škody Holding a společnosti Dedal Group v Novosibirsku.

Z posledních v EvropěSušická Solo Sirkárna, ovládaná dnes brněnskou firmou Česká investiční a správcovská a produkující přes 400 miliónů krabiček ročně, zůstala po zavření mnoha podobných firem jedinou nejen v České republice, ale s výjimkou polských sirkáren exkluzivní i v Evropě.Původní firma Solo Sušice kdysi zaměstnávala na dva tisíce lidí a zahrnovala kromě slavné sirkárny i strojírenskou výrobu, dřevařskou výrobu a výrobu dřevovláknitých desek. Po rozdělení na samostatné celky v roce 1997 zkrachovala dcera Sola - Sololit a konkursem byl ohrožen dokonce i mateřský podnik Solo.Sirkárna za posledních devět let zdvojnásobila svoji produkci, kterou z 85 procent vyváží.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info