Slováci nevědí, jak utratit milióny vybrané na obnovu Tater
04.05.2005 | Hospodářské noviny
Obnova Vysokých Tater poničených loni v listopadu vichřicí se komplikuje. Díky sbírkám se podařilo shromáždit 106 miliónů slovenských korun, zatím však chybějí projekty na využití darovaných peněz. Utratit se z nich dosud podařilo jen necelých 14 miliónů, a to na práce spojené s likvidací následků vichřice. Důvody, proč se zatím s obnovou hor nepokročilo, jsou tři: dlouhá zima, která nedovolila začít některé práce, nedostatek dobře připravených projektů a také to, že zatím není jasné, jakým směrem by se měl ubírat další rozvoj regionu.
Vládní výbor na obnovu hor vypsal v dubnu veřejnou soutěž, která by o něm měla rozhodnout. Právě od toho, zda přednost dostane ochrana přírody nebo rozvoj turistiky, se budou odvíjet i další projekty. Využití peněz komplikovalo i to, že se peníze vybíraly ve veřejných sbírkách různých organizací. "Jejich další využití bude záviset na jednotlivých organizátorech sbírky a tatranské samosprávě," uvedl šéf vládního výboru na obnovu hor Ivan Štefanec. Stav kont je zveřejněn na internetových stránkách výboru, kde budou i informace o využití peněz.
Zástupci samosprávy a nevládních organizací upozorňují na to, že se kvůli velké roztříštěnosti sbírek mohla část darovaných peněz ztratit. "Mám taky takovou obavu," řekl Michal Kravčík z košické nevládní organizace Lidé a voda.
Větrná smršť, která loni v listopadu zasáhla Slovensko, polámala zhruba 13 tisíc hektarů lesů. Celková rozloha lesů zasažených větrnou kalamitou představuje až 330 tisíc hektarů. Slovenská vláda odhadla škody na 8,7 miliardy eur. Slovensko už požádalo o pomoc z Fondu solidarity Evropské unie, z něhož by na obnovu hor mohlo dostat až 400 miliónů korun.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)