Rys Kryštof se v Moravském krasu adaptoval
03.07.2018 | mendelu.cz
Mladý rys Kryštof, který se už téměř dva roky pohybuje v Moravském krasu, se na zdejší životní podmínky dokonale adaptoval. Nedělá mu problém ani přechod místních komunikací nebo intenzivní turistický ruch. Vyplývá to z předběžných výsledků telemetrického sledování rysa. Data mají odborníci z Mendelovy univerzity v Brně z obojku, který šelmě nasadili ve spolupráci s Ústavem biologie obratlovců AV ČR loni v červnu.
Podle předběžných analýz Kryštof za rok překročil 4 různé úseky komunikací zhruba 500krát, přičemž intenzita dopravy se v daných místech pohybuje od 1484 do 5354 vozidel za den. „Je zřejmé, že mladý samec se na zdejší podmínky adaptoval a přechod komunikací mu nedělá velké problémy. To, že Kryštof permanentně zvládá přechod poměrně intenzivně využívaných komunikací, svědčí také o jeho individuálních schopnostech a získaných zkušenostech. Takový dar a štěstí však každý rys nemá,“ uvedl Martin Duľa z Ústavu ekologie lesa LDF Mendelovy univerzity v Brně. Podle něj je ale nutné také brát v potaz fakt, že intenzita dopravy je v časech pohybové aktivity rysa, což jsou brzké ranní, večerní a noční hodiny, značně snížená.
Rys se v Moravském krasu pohybuje od podzimu 2016. Na jihu Moravy tento druh dlouhodobě absentoval. Samec Kryštof musel už při samotné cestě z Moravsko-slezských Beskyd překonat značné množství nebezpečných překážek, jakými jsou například intenzivně využívané silniční a železniční komunikace a zástavbové oblasti, které jsou mnohdy větší bariérou než frekventované komunikace.
Příznivá je pro mladého samce dostatečná potravní nabídka Moravského krasu. V 80 procentech případů byl kořistí srnec, který je nejpreferovanější složkou potravy všech evropských populací rysa, lovil ale také muflony. „Jiné druhy kořisti jsme v rámci telemetrického sledování nezaznamenali, ale není vyloučeno, že Kryštof ulovil vícekrát i zajíce nebo menší kořist jako jsou hlodavci,“ uvedl Duľa.
Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Nejpočetnější populace rysa žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde se pohybuje 60 až 80 dospělých rysů. Rys z Moravského krasu operuje na ploše kolem 280 kilometrů čtverečních, ve snaze o reprodukci ale vyrážel až na Vyškovsko. Podle Duľy se rys v Moravském krasu podílí nejen na přímé regulaci vysokého stavu kopytníků, ale i na modifikaci jejich chování, což se v dlouhodobém hledisku může projevit na pozitivních změnách v lesních ekosystémech. „Jedním z příkladů je redukce škod na lesních porostech a jejich přirozená obnova,“ uvedl Duľa.
Kontakt pro bližší informace:Martin Duľa, Ústav ekologie lesa, LDF Mendelova univerzita v Brně, email: martin.dula@mendelu.cz, tel.: 00421 910 224 427
http://mendelu.cz/30124n-rys-krystof-se-v-moravskem-krasu-adaptoval
Další články v kategorii Lesnictví
- V Milovicích proběhla největší akce dobrovolníků na odstraňování invazní lupiny (25.05.2025)
- Lesy ČR zahájily spolupráci s Pro Silva Bohemica, na demonstračních objektech chtějí hospodařit přírodě blízkým způsobem (23.05.2025)
- Maření odstřelu divokých prasat na Jablonecku policie vyhodnotila jako přestupek (22.05.2025)
- Státní Lesy ČR nestačí uspokojovat poptávku po zvěřině, chystají třetí zpracovnu (21.05.2025)
- Vědci vyzývají poslance, aby zvážili některé změny v novele o ochraně přírody (21.05.2025)
- Skupina europoslanců navrhuje odložit účinnost nařízení proti odlesňování (21.05.2025)
- Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu (19.05.2025)
- Ministr Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP Křivoklátsko, většina obcí je odmítá (19.05.2025)
- Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu (19.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)