Rozvolňování klečových porostů
27.10.2005 | ÚZPI
V těchto dnech probíhá v blízkosti křižovatky U Čtyř pánů v západních Krkonoších první fáze odstraňování vybraných keřů borovice kleče. Důvodem rozvolňování kosodřeviny ve vrcholových partiích Krkonoš jsou střety s jinými významnými přírodními fenomény. V 18. a 19. století byly na některých místech krkonošských hřebenů vykáceny původní mozaikovité porosty kosodřeviny na získání ploch pro pastvu a sklizeň sena v rámci tzv. budního hospodaření. Ve druhé polovině 20. století byla snaha tyto porosty rekonstruovat novými výsadbami. Na některých místech však byla kleč sázena v pravidelných řadách a hlavně příliš hustě.
Postupným rozrůstáním stále více omezuje, místy dokonce ohrožuje na bytí, společenstva se vzácnými druhy rostlin krkonošské arktoalpinské tundry, např. jestřábníky, arniku, koniklec, náholník. Ohroženy jsou i geomorfologické lokality, např. brázděné a polygonální půdy, putující kamenné bloky. Rozrůstáním kleče dochází k jejich mechanickému poškozování. Proto Správa KRNAP přistoupila na vytipovaných lokalitách k postupné redukci výsadeb, kdy je část keřů odstraňována a odtěžená dřevní hmota odvážena mimo území národního parku.
Rozvolňování se bude týkat výhradně novodobých výsadeb z období druhé poloviny 20. století. Při regulačních zásazích bude zároveň přihlíženo ke zdravotnímu stavu kleče. Přednostně budou odstraněny keře poškozené bejlomorkou borovou a houbovým onemocněním. Výsledkem této redukce výsadeb by mělo být opětovné vytvoření mozaikových porostů kosodřeviny, podobných jako v době ještě před prvními zásahy člověka. Vzhledem k tomu, že dotčené lokality se nacházejí v I. zóně Krkonošského národního parku, byla na tuto redukci výsadeb vydána výjimka Ministerstva životního prostředí.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)