Rekordní vedra devastují lesy a kazí pláže
26.07.2006 | Právo
Ničivá vedra nadále spalují celou Evropu od Portugalska po Balkán.Z italských pláží vyhánějí turisty tuny vyplavených uhynulých medúz a chaluh, které zahnívají a zapáchají. Místní úřady nasazují všechnu dostupnou mechanizaci, aby „fialový mor“ odstranily. Voda u pobřeží je ale v některých místech až 28 stupňů teplá, a záplava uhynulých medúz proto může pokračovat i nadále - v moři je těchto živočichů ještě dostatečné množství.Ve Španělsku podlehlo letnímu žáru od soboty dalších devět lidí, poblíž Burgosu musela být v noci na dnešek odstavena jaderná elektrárna, protože voda v řece Ebro, používaná pro chlazení jejích reaktorů, začala být příliš teplá.
Dokonce i Balkán označuje letošní vedra za nebývalá. Rekordní teploty kolem 39 stupňů naměřili v chorvatském Kninu, bosenském Mostaru a černohorské Podgorici. Sucho způsobuje více požárů porostu, než je obvyklé. Například v Chorvatsku jich za první polovinu července registrovali 380, dvakrát více než za stejné období loňska. Meteorologové předpokládají, že v příštích dnech teploty na Balkáně vzrostou až ke 43 stupňům ve stínu.Horké počasí panuje i ve střední Evropě. Koupaliště v rakouské metropoli Vídni zaznamenala za letošek již více návštěvníků než za celý loňský rok. Za dosavadní červenec navštívilo 17 koupališť již přes milión zájemců. Z veder ale lidé někdy jednají neracionálně: v Linci například nechal otec svou 1,5 roku starou dceru „na chvilku“ zavřenou v autě. Pak ale nemohl zaparkovaný vůz najít a z obav o život dítěte zavolal policii a hasiče. Ti vůz našli a dítě vysvobodili doslova na poslední chvíli.
Letiště v německém Hannoveru muselo uzavřít hlavní ranvej kvůli puklinám, které se na ní v důsledku veder objevily. Dramaticky roste také počet obětí horka ve Francii. Statistika už překročila dvě desítky lidí, převážně seniorů nad 80 let.Před pobřežím Skotska se v posledních týdnech v důsledku veder objevuje zřetelně více velryb a delfínů. Spatřeny byly skupiny čítající až 12 kusů. Jde přitom o takzvané delfíny obecné, kteří sem dříve nepluli, protože severní vody pro ně byly moc chladné.
Vedra zároveň zvyšují spotřebu balené vody. „S každým stupněm Celsia nad 14 roste prodej vody o 5,2 procenta, při 28 stupních se tedy prodej zdvojnásobuje,“ řekl listu The Independent Richard Lamming z britské asociace prodejců nealkoholických nápojů. V minulém týdnu výrobci balených vod prodali rekordních 26 miliónů lahví, o osmdesát procent více než za stejné období v loňském roce.* Vlna veder s rekordními teplotami postihla v těchto dnech i americký stát Kalifornii. V Los Angeles teplota v neděli dosáhla 36 stupňů Celsia, v San José vystoupala na 42 stupňů. Nebývalý odběr proudu pro klimatizační zařízení způsobil v řadě míst v Kalifornii výpadky elektřiny v důsledku přetížení sítě.
Další články v kategorii Lesnictví
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)
- Tři sta let starý cykas má vzácně větve, podpírají je patníky (20.06.2025)