Příroda brzy dostane větší moc
09.09.2005 | Klatovský deník
Na dvaceti procentech plochy Národního parku Šumava by v brzké budoucnosti měly být vyloučeny veškeré zásahy. Doporučil to výkonný výbor rady parku. Šumava - Doporučením Světového svazu ochrany přírody (IUCN) se začíná řídit Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Představitelé svazu, kteří před třemi lety navštívili Šumavu, pro začátek doporučili, aby v parku bylo přírodním procesům ponecháno třicet až čtyřicet procent jeho plochy, a to v horizontu tří až pěti let.
"Jde o ústup od navrhovaného tempa, jímž by se Šumava měla měnit ve skutečný národní park podle evropských standardů," namítl včera Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Zároveň však připustil, že nynější doporučení výkonného výboru rady parku je krokem dopředu.
Tiskový mluvčí správy parku Radovan Holub prohlásil, že je to jen začátek. Řekl, že správa se chce doporučení mise IUCN držet.
"Monitoring ekosystémů, který budeme provádět v příštích letech, ukáže, zda je plánované tempo možno zrychlit, nebo naopak. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že ekosystémy reagují rychle," uvedl Holub.
Připomněl, že první zóna ochrany přírody je nyní v parku rozdrobena do 135 samostatných lokalit, tak jak o tom rozhodlo předchozí vedení správy. Tyto ostrůvky celkem tvoří asi třináct procent plochy parku, ale v některých se stále kácí kůrovcem napadené stromy.
"Zásahů je mnohem méně než dřív, ale pořád jsou. Pracuje se tam totiž podle starých lesních hospodářských plánů, které je nutno změnit," vysvětlil Holub. Dodal, že o změně zonace parku, jež musí jít ruku v ruce s rozšířením zásahového území, bude správa jednat s obcemi.
"Byli bychom rádi, kdyby obojí vstoupilo v platnost příští rok," řekl. Jak podotkl, v mnoha zahraničních národních parcích zůstává bez zásahů až pětasedmdesát procent území.
"S tím na Šumavě můžeme jen těžko počítat. Je to kulturní obydlená krajina a park má rozsáhlou druhou zónu, kde se běžně zasahuje." Jaromír Bláha má jiný názor.
"Pětasedmdesát procent bezzásahového území považuji za reálný dlouhodobý cíl, i když by to zřejmě vyvolalo nevoli ze strany obcí. Ale lidé už vidí, jak to funguje v sousedním Národním parku Bavorský les, a jejich odpor už není zdaleka takový jako dřív," řekl Bláha.
Starosta Srní Václav Veselý se o doporučení výkonného výboru rady parku dozvěděl až včera od nás.
"O pětasedmdesáti procentech bezzásahového území může uvažovat jen někdo, kdo na Šumavě nežije," prohlásil na adresu Bláhy. Řekl, že na Šumavě je už nyní zakázáno zasahovat v porostech mladších třiceti let, a zkritizoval, že bez zásahu zůstávají i louky.
"Ve skutečnosti se už teď nezasahuje na šedesáti procentech plochy; ze strany vedení parku jsme soustavně podváděni. Pokud skutečně necháme přírodu v parku osudu, budeme se všichni hodně divit. Už nynější stav se blíží katastrofě," řekl Veselý.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)