Přemnožení kůrovce zabrání dodržování ochranných opatření
04.05.2004 | MZe ČR
Současné suché a teplé počasí a především extrémní klimaktické podmínky minulých let stojí za nárůstem populace kůrovců v českých lesích a zároveň hrozbou jejich přemnožení a vzniku obrovských škod. Teplotní podmínky zatím dovolují rojení lýkožroutů pouze v oblastech do 500 metrů nad mořem, ve vyšších polohách se škůdci mohou objevit asi do měsíce.
Kalamitní situaci však mohou zabránit jedině samotní vlastníci lesů, a to dodržováním všech opatření, jak preventivních, tak následných. Účinná obrana lesů závisí především na dodržování termínů opatření, jejich nesplněním jsou naopak ohroženy lesy sousedních vlastníků.
Vlastníci lesa musejí především vést evidenci výskytu kůrovců a jejich stav zjišťovat pomocí odchytových zařízení. Těmi jsou jednak pokácené zdravé stromy, takzvané lapáky, jednak feromonové lapače. Vlastníci jsou pak celoročně povinni vyhledávat a včas zpracovávat dříví napadené kůrovci, včasně kácet a odvážet z lesa nebo odkorňovat a chemicky ošetřovat napadené stromy.
Kromě poradenství, které v tomto smyslu vlastníkům lesa poskytují jejich odborní lesní hospodáři, naleznou vlastníci lesů přesné povinnosti, které se jich týkají, v Nařízení ministerstva zemědělstvía v Doporučených technologických postupech při ochraně lesa proti kůrovcům. Oba dokumenty jsou zveřejněny na internetových stránkách www.mze.cz, pod odkazem Lesní hospodářství. Ministerstvo zemědělství je vydalo společně s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti na základě šetření a poznatků z vlastní dozorové činnosti, kdy situaci vyhodnotilo jako mimořádnou okolnost v lesích podle § 32 odst. 2 lesního zákona.
Postihy za nevykácení napadených stromů a jejich neošetření mají v kompetenci obecní a krajské úřady.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)