Právě vrcholí první rojení kůrovce, napadené stromy se musí vyhledávat a asanovat
06.06.2019 | nekrmbrouka.cz
Podle odchytů v projektu KŮROVCOVÉ INFO je patrné, že květnové ochlazení a déšť zpomalily rojení lýkožrouta smrkového. V nejnižších polohách sice započalo již počátkem dubna, ale chladné počasí jej téměř zastavilo. Vrchol kůrovcového rojení tak přišel v dnešních dnech, tedy zhruba o měsíc později než v roce 2018.
Právě nyní je naprosto klíčové, aby všichni vlastníci lesů vyhledávali kůrovcem napadané stromy a ty následně asanovali tak, aby se minimalizovalo šíření tohoto škůdce. Drobným vlastníkům v tomto pomůže portál NEKRMBROUKA.CZ, který je postupně aktualizován pro letní období.
Vliv chladnějšího jara znamenal zpomalení vývoje lýkožrouta smrkového. V porovnání s rokem 2018 ukazují data KŮROVCOVÉHO INFA zpomalení zdánlivě o zhruba jeden měsíc, protože brzký začátek rojení nebyl zcela podchycen. Chladnější květen vývoj zbrzdil, což by mohlo znamenat, že letos nedojde k založení čtvrté generace lýkožrouta smrkového a pokud se letní počasí bude držet v průměrných teplotách nemusela by se dovyvinout ani třetí generace. To by zvýšilo šance vlastníků a správců lesů, zejména v méně postižených oblastech, rozvoj kůrovcové kalamity brzdit. Bohužel na většině území se stále populace kůrovců stále drží na extrémně vysoké úrovni, která bude znamenat další masivní napadání oslabených stromů.
Od 24. května v souvislosti s oteplením došlo k výraznému zesílení rojení a je nutné očekávat napadení dalších stromů. Vzhledem k vysokým teplotám začátku června lze očekávat napadení téměř kdekoli v porostech se zastoupením smrku. Lýkožrout smrkový totiž při teplotách blížících se 30 °C častěji napadá stromy uvnitř porostů, kde je chladněji. Vznikají tak nová ohniska, která je velmi obtížné včas nalézt. Čerstvě napadené stromy zůstávají delší dobu zelené a stromy se musí prohlížet zblízka a hledat drtinky (rezavé pilinky za šupinami kůry a na patě kmene) a závrty.
I když došlo v posledních týdnech k doplnění povrchové vláhy, odolnost stromů zůstává oslabena. Výzkumy ukazují, že stromy, který byly oslabeny takto dlouhou epizodou sucha, se budou do optima dostávat několik dalších let. Proto je třeba věnovat kontrole lesa maximální pozornost.
Kontakty:
Ing. Jan Příhoda
Lesnická práce, s.r.o.
T: 604 211 167
E: prihoda@lesprace.cz
Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc.
Lesní ochranná služba, VÚLHM, v.v.i
T: 602 298 802
E: zahradnik@vulhm.cz
Ing. Stanislav Slanina, Ph.D.
PEFC Česká republika, z.s.p.o.
T: 722 705 325
E: slanina@pefc.cz
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR zahájily spolupráci s Pro Silva Bohemica, na demonstračních objektech chtějí hospodařit přírodě blízkým způsobem (23.05.2025)
- Maření odstřelu divokých prasat na Jablonecku policie vyhodnotila jako přestupek (22.05.2025)
- Státní Lesy ČR nestačí uspokojovat poptávku po zvěřině, chystají třetí zpracovnu (21.05.2025)
- Vědci vyzývají poslance, aby zvážili některé změny v novele o ochraně přírody (21.05.2025)
- Skupina europoslanců navrhuje odložit účinnost nařízení proti odlesňování (21.05.2025)
- Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu (19.05.2025)
- Ministr Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP Křivoklátsko, většina obcí je odmítá (19.05.2025)
- Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu (19.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)