Požáry lesního porostu vznikají kvůli nedbalosti
13.04.2005 | Tachovský deník
Lesní požáry způsobuje hlavně neopatrnost a nedbalost při vypalování lesního odpadu a klestí. Letos zasahovali u takového požáru hasiči zatím pouze jednou. Ponechání ohnišť svému osudu po vypálení lesního odpadu a klestí, nebo odhození nedopalku cigarety, to jsou nejčastější příčiny vzniku lesních požárů na Tachovsku. Jak jsme zjistili, jen díky včasným zásahům hasičů se například loni škody při devíti takových požárech vyšplhaly jen na 80 tisíc korun. Letos došlo zatím pouze k jedinému.
"Požár sám nikdy nevznikne," sdělil vedoucí oddělení prevence Hasičského záchranného sboru v Tachově František Eidelpes. "Nedbalost a nedodržování zákona, to jsou příčiny, které v lese nejčastěji požár způsobí. Pokud někdo odejde od ohniště, aniž by se přesvědčil, že skutečně vznik požáru nehrozí, je to trestuhodné. A to nemluvím o zákazu kouření v lese. Stačí jeden nedopalek. Pokud dopadne do suché trávy, nebo na suché jehličí, může to znamenat pohromu," uvedl.
Majitel lesa příliš povinností, které by se týkaly protipožární prevence ze zákona nemá. "Jednou z nich je například povinnost, v případě kdy vlastní les o celkové rozloze přesahující padesát hektarů, v době velkého sucha zabezpečit hlídkovou činnost v lese. I v současné době, ji někde zabezpečují prostřednictvím leteckých služeb.. Ty si však musí zajistit majitel lesa sám," řekl vedoucí oddělení prevence.
"Já sám rozhodně doporučuji, že pokud si majitel lesa nechá vypalovat lesní odpad a klestí nějakou firmou, měl by osobně dohlédnout na to, že v lese nezůstane ohniště až do jeho uhašení bez dozoru," upozornil František Eidelpes.
Problémem je pro hasiče v některých případech také přístup do lesa. Někde tomu brání železniční trať, jinde hustý porost nebo členitý terén. V takových případech musí být voda do lesa vedena hadicemi. Jedno zásahové vozidlo se dostane pomocí svých vlastních zhruba dvěstě metrů do hloubi lesa.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)