Poptávka po tuhých palivech roste - plyn a elektřina jsou dražší
19.10.2006 | Silvarium
Zima klepe na dveře a lidé si začínají přitápět. Rok od roku přibývá těch, kteří zavrhli plyn a elektřinu a vyhřívají své domovy pomocí palivového dříví. Poptávka po dřevě letos opět převýšila možnosti tuzemských pil."Palivové dříví máme objednáno až do konce roku. Proti loňsku se zvedla poptávka nejméně o 30 procent. Teď už přijímáme objednávky až na příští rok, ale nevíme, jaké budou potom ceny," řekl Právu Jiří Hartmann z manipulačního skladu společnosti Lesy města Brna v Rájci-Jestřebí na Blanensku.
V této chvíli prodávají kubík štípaného dřeva z buku, dubu nebo habru za 880 korun, smrk či borovice zde stojí 550 korun za metr krychlový. "Nejlevnější dřevo u nás nabízíme za 416 korun," podotkl Hartmann s tím, že cenově vychází dříví na topení nejlevněji. To potvrdil i prodejce kotlů na tuhá paliva Jiří Barteček. "Lidé, co topí plynem, utratí za sezónu kolem 30 tisíc korun, ty, co dávají přednost dřevu, stojí topná sezóna zhruba polovinu, zaplatí v průměru kolem 17 tisíc korun," řekl Právu Barteček z firmy Viadrus. Podle něj vzrostla poptávka po kotlích na tuhá paliva ve srovnání s loňskem o sto procent. "Nejsme schopni letošní poptávku uspokojit, měsíčně dodáme na český trh kolem čtyř tisíc kotlů, zájem je ale mnohem větší," uvedl Barteček.
Poptávka se drží vysoko
Jak Právu řekl Tomáš Vyšohlíd, mluvčí státního podniku Lesy ČR, poptávka po palivovém dříví se drží vysoko poslední dva roky. Letos by navíc měly prodeje dostoupit rekordní výše kvůli mimořádně dlouhé topné sezóně. "Každoročně po zdražení cen ostatních energií vzroste zájem o tento druh vytápění. Přestože jde nahoru i cena dříví, pořád je ve srovnání s plynem či elektřinou levnější," prohlásil Vyšohlíd.
Množí se krádeže
Cena za kubík dřeva z listnatých stromů, například z buku nebo dubu, se pohybuje od 600 do 1000 korun, levnější jsou jehličnany. Za kubík smrkového či borovicového dříví lidé zaplatí od 500 do 700 korun. Podle Vyšohlída cena palivového dříví letos vzrostla proti minulému roku o zhruba dvě procenta. "Pro ty, kteří nechtějí platit nic navíc, je nejlepším řešením vzít si sekeru, vyrazit za lesním správcem, který jim ukáže, kde mohou v lese kácet, a potom si dříví sami odnést domů. Neplatí firmám za dovoz a práci," uvedl Vyšohlíd.
Někteří však nechtějí za dřevo zaplatit ani korunu a jdou je do lesa ukrást. "Krádeže se hodně rozmnožily, lidé si zřejmě neuvědomují, že jde o stejně vážnou záležitost, jako když ukradnou zboží v obchodě. Krádež dříví také podléhá stejným trestům," dodal Vyšohlíd.
Další články v kategorii Lesnictví
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)
- Tři sta let starý cykas má vzácně větve, podpírají je patníky (20.06.2025)