O přemnožení kůrovce rozhodne sama příroda
26.04.2005 | Silvarium
Právě před deseti lety postihla naši republiku zatím poslední kůrovcová kalamita. Invazi tohoto škůdce očekávají na některých místech také letos, Valašsku zatím podle odborníků nehrozí. I u nás ale podle nich o všem rozhodne počasí následujících týdnů. Česká inspekce životního prostředí začala proti kůrovci preventivně bojovat například v sousedním Olomouckém kraji. Již nyní rozmísťují lesníci v lesích speciální pasti, které slouží k zachycení škůdce. Přemnožení kůrovce bylo očekáváno již vloni. Rok 2003 byl totiž mimořádně suchý a lesní porosty byly značně oslabeny.
" Proto na ně již od podzimu začal kůrovec útočit. Díky deštivému a chladnému loňskému roku však nevznikla katastrofa. Vývoj se proto posunul na pozdější období, pro letošní rok tak není nebezpečí kalamity zažehnáno," uvedl vedoucí oddělení ochrany lesa Bohuslav Víša.
Obdobná situace jako na Olomoucku, kde nejsou vzácnými rezavé pásy smrkového lesa typické pro napadení kůrovcem, zatím Valašsku nehrozí. " Letecký monitoring jednoznačně ukázal, že jsme bez problémů. Hnědé plachty usychajících smrků, jako jsem nedávno viděl na Olomoucku, u nás skutečně nejsou," uvedl lesní hospodář meziříčského městského úřadu Stanislav Křenek.
V lesích se vyskytuje podle jeho slov pouze ojediněle dosud nezpracovaná nahodilá těžba, která představuje jisté nebezpečí, je to však pouze na ploše několika málo hektarů. " Loňská kalamita byla v drtivé většině zpracována, o ochranu proti kůrovci se budou starat odborní lesní správci. Doporučujeme jim instalaci feromonových lapačů," dodal Křenek. Lapače s feromonovými sáčky přivábí a nakonec zahubí samčí část populace, znamenají však pouze začátek ochrany proti kůrovci. Podle odborníků je nutné důsledné celoroční vyhledávání, vyznačování, evidence a hlavně včasné zpracování kůrovcových stromů. I když podle dosavadních pozorování na Valašsku kůrovec ve větším množství nehrozí, nemají lesníci ještě vyhráno.
" Potencionální nebezpečí vzniku kůrovcové kalamity hrozí vždy. Vše ovlivní klimatické podmínky stejně jako v ostatních oblastech životního prostředí," upozornil Jiří Trezner, vedoucí odboru životního prostředí vsetínské radnice.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)