O nařezané stromy se zajímají kriminalisté
06.04.2005 | Mladá fronta Dnes
Na pět set vzrostlých stromů v lokalitě Plíčka u Žďáru nad Sázavou skončí pod pilami dřevorubců, byť původně se mýtit neměly. Dřeviny ve stoletém lese totiž nedávno nařezal zatím neznámý vandal. Škodu zjistil lesní hospodář, případ má v rukou kriminální policie. Stromy na necelém hektaru kdosi naříznul směrovými záseky. Takový les naději na záchranu nemá, už kvůli bezpečnosti musejí být stromy pokáceny. Majiteli lesa byla přitom původně těžba zamítnuta. Existují spekulace, že by stromy mohly být poškozeny záměrně, právě kvůli těžbě, která by jinak povolena nebyla.
„Je to bohužel běžná praxe některých firem obchodujících se dřevem. Stromy v části nepovolené těžby poškodí a potom chtějí z bezpečnostních důvodů a důvodů ochrany lesa povolení ke kácení. My ho musíme vzhledem k poškození stromů vydat,“ vysvětlil Jaroslav Doubek, šéf odboru životního prostředí žďárské radnice.
Jak sdělil, jde o první takový případ, který jeho úředníci řeší. Zákaz vstupu v poškozeném lese není, stromy jsou nařezány tak profesionálně, že pád nehrozí.Žďárští kriminalisté se ovšem s něčím takovým už setkali: loni v lednu kdosi podobně nařezal stromy u Měřína. Měřínský případ ale nakonec v trestní stíhání nevyústil. Jak to dopadne se stromy u Žďáru, se ukáže.
„Budu se tím zabývat, zatím ještě spis na stole nemám,“ řekl policejní komisař Radek Chmelík z oddělení hospodářské kriminality.Les v lokalitě Plíčka loni koupila firma z Ostravska. Úředníky odboru životního prostředí žádala o povolení těžby, ti to ale zamítli. „Část lesa už předloni vytěžil původní majitel ještě před prodejem. To bylo maximum, co jsme mohli povolit,“ řekl Doubek. Zbývající porost měl zůstat stát i proto, aby nevznikla větší holina a třeba při silnějším větru nebyly ohroženy lesy sousedních vlastníků.Na prodeji dřeva lze vydělat stovky tisíc korun. Podle informací Doubka jde v lokalitě Plíčka asi o čtyři sta kubíků.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)