Myslivci ruší krmelce
10.02.2006 | Deník Litoměřicka
"Když jsem při procházce lesem zjistil u krmelců odřezané jesličky pro seno, nejprve mě napadlo, že jde o dílo nějakého vandala. Pak jsem se doslechl o jakémsi nařízení, že v lese mladším třicet let se teď nesmí přikrmovat a zařízení na krmení zvěře tak zlikvidovali sami myslivci," upozornil nás Jiří P. z Českého Dubu. Pravda je ovšem někde jinde.
Jak sami myslivci prozradili, mnohé z dříve vybudovaných krmelců a seníků se musí rušit, protože majitel pozemků bere v potaz stáří lesa. "U mladších lesů by hrozilo, že zvěř shromážděná v okolí krmelců by se pustila i do mladých stromků a způsobila by tak značné škody na porostu. Proto dochází k tomu, že se někdy majitel rozhodne, že některé krmelce se musí zrušit," vysvětlila nám jednatelka Okresního mysliveckého spolku Liberec (OMSL) Věra Bouzková.
Jak dále prozradila, vždy se myslivci, kteří mají honitbu v nájmu, s majitelem lesa snaží rozumně dohodnout. Přiznala též, že zlikvidovaných krmelců je na Liberecku poměrně dost. "Mrzí nás to, protože to není náš výmysl. Nemyslete si však, že nekrmíme. Vždy se snažíme zrušený krmelec nahradit někde jinde a krmit zvěř tam," dodala Bouzková. Myslivci tedy chodí pouze tam, kde krmit a přikrmovat mohou. Zákonem se totiž musejí řídit také a ten jim nedovoluje obejít zájmy vlastníka lesa. "Zničené krmelce se nacházejí na jižní straně Ještědského revíru u Družcova. A tak bude asi nejlepší, když naši slavní ochránci budou do přírody vypouštět vlky, rysy a medvědy," s nadsázkou upozornil Jiří P. z Českého Dubu. Letošní tuhá zima zvěři opravdu nepřeje. Je vyčerpaná a sebemenší stres ji může dohnat až k zápalu plic. "Proto apeluji na všechny, aby své psy nevenčili v okolí lesa. Během zimy totiž zvěř ztrácí ostražitost a bázlivost a přibližuje se k lidským obydlím. Stačí pak, aby se vyplašila, utekla a na následek zápalu plic může snadno zemřít," vysvětlila Věra Bouzková. Podle svých slov již několikrát museli myslivci řešit případ, kdy zaběhnutá srna nenašla sama cestu ven od lidského příbytku a musela být uspána narkotiky a nakonec převezena pryč.
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)