Mládek našel řešení ve věci "lesních tendrů"
27.04.2006 | iHNed.cz
Podle ministra zemědělství Jana Mládka jde o "nejméně špatné řešení" nynější situace ohledně miliardových zakázek ve státních lesích. Ministr zemědělství dnes o východisku ze situace kolem výběrových řízení jednal se zástupci Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře, uvedl mluvčí ministra Tomáš Loskot.
LČR loni práce zhruba na polovině ploch rozdělily v tendrech, které nebyly podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Některé lesnické společnosti kritizovaly výběrová řízení jako neprůhledná. Firma CE WOOD se obrátila s podnětem k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten letos rozhodl, že se tendry musí zákonem řídit. Uzavřené smlouvy ale nezrušil. Podle ministerstva zemědělství je neplatnost předchozích výběrových řízení pouze relativní a smlouvy zůstávají platit. Nové tendry v příštím roce by ale znamenaly, že se platnost kontraktů z dosavadních výběrových řízení z původních pěti let výrazně zkrátí. Naopak na územích, kde ještě nebyly práce nově přiděleny, by dál fungovali současní partneři, a to až do 30. září 2007. "Vše je otázkou dalších jednání s LČR a ministerstvem a je nezbytné přijmout široký konsensus mezi všemi stranami," uvedl Roman Bajčan, který mediálně zastupuje Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při AK. Partneři LČR z tohoto sdružení se obávali zrušení smluv a hovořili o připravenosti podat žaloby na úhradu ztrát, které by jim vznikly předčasným ukončením zakázek. Také CE WOOD očekává zhruba během 14 dnů jednání s Lesy ČR, řekl generální ředitel společnosti Václav Šebek. Smlouvy z dosavadních tendrů podle něj sice antimonopolní úřad nezrušil, ale z jeho verdiktu prý vyplývá, že jsou neplatné. Je nyní na státním podniku, jak se k celé věci postaví, podotkl Šebek.
První kolo nových tendrů na práce v lesích podle vlastních pravidel vypsaly LČR na konci roku 2004, druhé kolo loni v červnu. V obou kolech podnik rozdělil zakázky přibližně na 55 procentech všech ploch státních lesů. Čtyři desítky vítězných firem z prvního kola začaly pětiletý kontrakt plnit od poloviny loňského roku, zhruba 65 vítězů druhého kola od letošního ledna. Změnu obchodní politiky a nové tendry začaly LČR v čele s tehdejším novým generálním ředitelem Kamilem Vyslyšelem prosazovat v roce 2004 na popud někdejšího ministra zemědělství Jaroslava Palase. Postup podniku, který chtěl zvýšit svůj podíl na obchodu s vytěženým dřívím a zlepšit zisky, vyvolal nevoli řady lesnických firem. Rozbouřená situace stála na začátku loňského roku Vyslyšela křeslo. Letos v únoru ministr Mládek odvolal i jeho nástupce Vladimíra Blahutu.
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)