Medvěd z Valašska nejspíš brzy přišel o matku. Nenaučil se proto bát lidí
31.10.2018 | ČT 24
Medvěd, který se v posledních týdnech pohybuje na východě Moravy, nejspíš v raném věku přišel o matku. Neosvojil si tak strach z lidí, kvůli čemuž jej chtěl zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) odstřelit. S nabídkou na odchyt a záchranu medvěda pak přišla táborská zoo. Vytipovala veterináře, který by šelmu uspal, pokud by se ji nepodařilo nalákat do odchytové pasti. O medvěda má stále zájem i zoologická zahrada v Belgii, mohla by si jej hned převzít.
Medvěda naposledy viděli v Dinoticích
Na nejnovějších záběrech se medvěd pohybuje v Dinoticích u Halenkova na Vsetínsku. Po Valašsku se potuluje už od poloviny září, kam došel ze Slovenska. Šelma za tu dobu potrhala na třicet ovcí a nebojí se přiblížit k lidem. Proto jí hrozilo zastřelení.
„Já se přikláním k názoru, že přišel v určité fázi svého vývoje o matku a ta matka ho nenaučila v té přírodě se správně chovat a také se bát,“ vysvětlil zoolog Ivan Kubát ze Zoo Hluboká nad Vltavou. Pokud by se medvěda podařilo nalákat do odchytové klece, mohla by ho pak převzít záchranná stanice u Temelína. Ale jen na čas.
Šelma možná skončí v Belgii
„Je to na záchytný způsob držení medvěda, není to na dlouhodobý chov,“ řekl Kubát. Ten se pro medvěda snaží zprostředkovat soukromá Zoo v Táboře. Sama si ho vzít nemůže, i když medvědy chová. Oslovila proto zhruba tři sta zoologických zahrad po celé Evropě.
„Ozvala se nám renomovaná belgická zahrada, která jeví reálný zájem zvíře umístit,“ uvedl zoolog Zoo Tábor Ondřej Kott. Stopaři doufají, že jim při hledání medvěda pomůžou fotopasti. Táborská zoo našla také veterináře, který by se pokusil medvěda případně uspat narkotizační puškou.
„Střely jsou relativně těžké a pomalé, stačí sebemenší závan nějakého větru, škrtnutí o stéblo a dráha se může vychýlit,“ popsal veterinář Lukáš Pavlačík. Podle Kotta ani tento postup není bez rizika, a je proto nutné vystřelit uspávací střelu zblízka. „Zvíře můžete strašně zranit. On ten veterinář musí mířit přesně,“ řekl Kott.
Na Slovensku žije prokazatelně čtrnáct set medvědů. V Česku je tento kriticky ohrožený druh pořád vzácností. Medvědi se ale do svého původního areálu, ve kterém dříve žili, postupně vracejí.
AUTOR ton
zdroj: ČT24
Další články v kategorii Lesnictví
- V Milovicích proběhla největší akce dobrovolníků na odstraňování invazní lupiny (25.05.2025)
- Lesy ČR zahájily spolupráci s Pro Silva Bohemica, na demonstračních objektech chtějí hospodařit přírodě blízkým způsobem (23.05.2025)
- Maření odstřelu divokých prasat na Jablonecku policie vyhodnotila jako přestupek (22.05.2025)
- Státní Lesy ČR nestačí uspokojovat poptávku po zvěřině, chystají třetí zpracovnu (21.05.2025)
- Vědci vyzývají poslance, aby zvážili některé změny v novele o ochraně přírody (21.05.2025)
- Skupina europoslanců navrhuje odložit účinnost nařízení proti odlesňování (21.05.2025)
- Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu (19.05.2025)
- Ministr Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP Křivoklátsko, většina obcí je odmítá (19.05.2025)
- Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu (19.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)