Lesy v Českém krasu trápí sucho
14.06.2005 | Mladá fronta Dnes
Lesy na Berounsku, zejména v Českém krasu, trpí v posledních letech suchem. „Dlouhodobý průměr pro tuto oblast je pět set deset milimetrů srážek za rok. V některých letech od roku 1992 přitom spadla jen o něco víc než polovina,“ říká František Davídek, ředitel lesního závodu Nižbor.
* Jak se nedostatek srážek projevuje na přírodě Českého krasu?
Většina zmíněných srážek navíc spadne mimo vegetační období. To znamená, že veškeré rostlinstvo suchem velmi trpí. Zvláště negativně se to projevuje na stromech, které snáze podlehnou parazitům a škůdcům. Důsledkem pak je například přemnožení lýkožrouta smrkového.V Českém krasu se sucho v poslední době projevuje rozvojem houbových chorob u borovic a následným odumíráním těchto porostů. Problém už je například u borovic černých v okolí Karlštejna.
* Jenže tyto stromy nejsou podle botaniků a ochranářů v Českém krasu původní. Stane se něco, když uschnou a budou muset být vykáceny?
Když se náhle odlesní tak rozsáhlé území, nastane problém. Přinejmenším dojde k podobné změně mikroklimatu, jaké jsme svědky například v prostoru velkolomu Čertovy schody. Teplé proudy, které v létě stoupají z rozsáhlé odlesněné plochy, odklánějí dešťové mraky, takže srážky z letních bouřek dopadají většinou na Brdy. Porosty černých borovic v okolí Karlštejna byly založeny začátkem minulého století za Rakouska-Uherska, v době, kdy armáda tehdy nebojovala. A aby se vojáci nenudili, roznášeli po holých kopcích v Českém krasu hlínu, do které na příhodných místech sázeli stromy. Tyto stromy vyrostly, dospěly a my nyní musíme řešit problém, co s nimi. Pokud budou náhle odstraněny, zemina se na skále neudrží a přívalové deště ji spláchnou do řek. Musíme proto postupovat velmi obezřetně.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)