Lesy moří pevník krvavějící
04.05.2000 | Střední Čechy
VAROVÁNÍ / Dřevokazná houba může brzy zničit tisíce hektarů porostu. Nákaza se dostává do stromů, které poškodila okusem zvěř. Její likvidace však není řešením.
SOKOLOVSKO - Českým lesům hrozí zkáza. Pokud se v nejbližší době nezabrání šíření dřevokazné houby pevníku krvavějícího, brzy přijdeme o tisíce hektarů porostu, který shnije. Varuje před tím na základě dlouholetých výzkumů přední odborník na lesnickou fytopatologii a mykologii Alois Černý z brněnské lesnické univerzity, který tento měsíc ukončil studium lesů v oblasti Slavkovského lesa na Sokolovsku a nyní se chystá i na Šumavu. ,,Příčinou šíření pevníku krvavějícího je obrovské přemnožení jelenů v posledních desetiletích,``uvedl Alois Černý s tím, že se pevník dostává do dřeva kvůli zvěři, která okusuje kůru. ,,Houba se šíří rychlostí až čtyřicet centimetrů za rok. Z venku není téměř nic vidět, ale uvnitř je strom do výše několika metrů zcela shnilý,`` říká profesor, který navrhuje výrazné snížení počtu jelena evropského i jelena siky. Proti jeho názoru však vehementně protestují myslivci.,,Kmenové stavy jelenů byly podstatně větší. V posledních letech se zredukovaly natolik, že to je napováženou,`` poukazuje na realitu Miloslav Hošek, jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Sokolov.,,Problém by se měl řešit ochrannými nátěry stromů, které odpuzují zvěř, a ne jejím zdecimováním.`` Vedení Národního parku Šumava (NP) naopak souhlasí s tím, že na slovech Aloise Černého něco je. ,,Pevník je složitý a specifický problém, který se týká celé republiky,`` Vladimír Zatloukal, náměstek NP pro ochranu přírody. Podle něho se však týká více hospodářsky těžených lesů než národního parku. ,,U nás to řešíme intenzivní redukcí stavů zvěře. Škody jsou dnes mnohem nižší než dřív,`` dodal Zatloukal.
VLADISLAV PODRACKÝ
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)