Lesy ČR prodaly Dejnožkovi za 60 mil. Kč 50 pct Hradecké lesní
07.06.2019 | ceskenoviny.cz
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) prodal v minulých dnech svůj poloviční podíl v Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS). Za 60 milionů korun tento podíl koupil druhý akcionář HLDS, podnikatel v lesnictví František Dejnožka. Ministerstvo zemědělství s prodejem souhlasilo. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová.
"Ponechat si podíl pro podnik nemá smysl. Proto jsme se dohodli na prodeji našich akcií," uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček, který podnik vede od loňského září. Dodal, že dřívějším výnosem z dividend HLDS se původní investice státnímu podniku několikanásobně vrátila.
Lesy ČR se podílu v HLDS snažily zbavit dlouhé roky. Podíl v HLDS, která se zabývá obchodem se dřívím, státní lesy získaly v roce 1998. Firma HLDS do konce roku 2010 prodávala asi 40 procent dřeva z Lesů ČR. Když se LČR rozhodly smlouvu s HLDS neobnovit, vznikl mezi subjekty ostrý spor. LČR tehdy tvrdily, že na spolupráci s HLDS prodělaly téměř miliardu korun. Dejnožka to odmítl a ze ztrát obvinil vedení LČR.
Ministerstvo zemědělství nedávno pro ČTK uvedlo, že LČR ve své strategii s dalším využitím HLDS nepočítají. "Od ukončení obchodní spolupráce trvá dlouhodobě neuspokojivý stav související s akcionářskou strukturou HLDS a odlišnými představami obou akcionářů o budoucí strategii a způsobu řízení HLDS. Stav HLDS je z ekonomického pohledu velmi neuspokojivý," uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
HLDS utrpěla v roce 2017 ztrátu 3,94 milionu korun při tržbách 595 milionů korun. Podíl exportu na tržbách činil 21 procent, firma dřevo vyvážela do Německa a Rakouska. Do majetku HLDS také patří obchodní podíly ve společnostech Hanušovická lesní, Lesní společnost Broumov Holding, Energowood CZ a Slovenská lesnícka a obchodná spoločnosť, vyplývá z předloňské výroční zprávy. Na účtu nerozděleného zisku minulých let měla HLDS ke konci roku 2017 přes 84 milionů korun.
Lesy ČR, kterým patří téměř polovina lesů v zemi, prostředníka k obchodu se dřevem v posledních letech nevyužívají. Podle zásad Dřevěné knihy, která vznikla za vlády Petra Nečase (ODS) v roce 2011, uplatňují takzvaný model komplexní zakázky. V něm práce v lesích zadávají prostřednictvím pětiletých tendrů na těžbu a prodej dřeva. Vítězové tendrů dělají pěstební práce, těžbu a dřevo si také prodávají. V současné mimořádné velké kůrovcové kalamitě, kdy je potřeba napadené dřevo rychle těžit, je tento model označován za nepružný a Lesy ČR pracují na jiném nastavení.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR zahájily spolupráci s Pro Silva Bohemica, na demonstračních objektech chtějí hospodařit přírodě blízkým způsobem (23.05.2025)
- Maření odstřelu divokých prasat na Jablonecku policie vyhodnotila jako přestupek (22.05.2025)
- Státní Lesy ČR nestačí uspokojovat poptávku po zvěřině, chystají třetí zpracovnu (21.05.2025)
- Vědci vyzývají poslance, aby zvážili některé změny v novele o ochraně přírody (21.05.2025)
- Skupina europoslanců navrhuje odložit účinnost nařízení proti odlesňování (21.05.2025)
- Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu (19.05.2025)
- Ministr Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP Křivoklátsko, většina obcí je odmítá (19.05.2025)
- Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu (19.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)