Lesníci zahájili předvánoční tažení proti zlodějům stromků
16.11.2005 | Olomoucký den
Boj proti zlodějům vánočních stromků zahájili lesníci také na Olomoucku. Kromě zvýšení počtu strážců sázejí na zastřihování větviček a natírání stromků zapáchající směsí. "S krádežemi se potýkáme každým rokem,"uvedl Jiří Eichler z lesní správy Šternberk. Nejúčinnější je podle něj odřezat stromku některé větve, aby byl méně atraktivní. "Účinný je nátěr látkou, která při pokojové teplotě nelibě páchne,"dodal. "Největší škody každoročně vznikají na vzrostlých porostech, kdy jsou nenechavci schopni porazit i letitý strom a odnést si jen špičku,"povzdechl si.
V těchto případech není možno aplikovat běžné způsoby obrany. "Zbývá jen zostřená kontrola,"poznamenal Eichler. Lesy střeží pracovníci i o víkendech a svátcích. "Bloková pokuta pěti set korun hrozí každému, koho přistihnou,"uvedl. Škodu přesahující pět tisíc korun pak šetří policie jako trestný čin. "Letos bude na trhu bohatá paleta všech druhů stromků,"uvedl Roman Šimek z Lesů města Olomouce. Tvrdí, že ceny se udrží na loňské úrovni. "Největší zájem je tradičně o smrky a borovice,"upřesnil. Jedličkám, které jsou dvakrát dražší než borovice, dávají přednost jen majetnější domácnosti.
Názor, že se nákupem umělého stromku šetří lesy, považuje Šimek za mylný. "Milovník přírody ví, že živý strom se dá na rozdíl od umělého spálit a ještě vyrobí teplo,"upozornil. Vánoce prý nejsou pro lesy pohromou. "Vánoční stromky už dávno nerostou v lese, ale na plantážích, a i tehdy jsou užitečné, protože vyrábějí kyslík,"uzavřel. Vánoce si bez přírodního stromečku nedovede představit pětašedesátiletá Helena Vinklárková z Olomouce. "Vybíráme vždycky smrček, ne kvůli ceně, ale proto, že máme rádi jeho vůni,"uvedla. Loňský pokus s jedličkou byl neúspěšný. "Zvyk je železná košile, a přestože byla jedlička krásná, naše Vánoce jsou prostě spjaté se smrčkem,"uzavřela.
Další články v kategorii Lesnictví
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)