Lesníci se obávají kůrovce
05.10.2004 | Silvarium
S obavami očekávají majitelé lesů příchod jara. Právě v tomto období se dospělí jedinci kůrovce stěhují pod kůru stromů. Už teď ale vidí, jak se hmyzu v létě dařilo. Když je sezona příliš suchá, kůrovec, kterému právě takové počasí vyhovuje, se množí rychleji. Přísné evidenci podléhají stromy Lesního závodu Konopiště Lesů České republiky. Ten je největším vlastníkem lesů nejen na Benešovsku, ale v celé republice. Na Benešovsku hospodaří přibližně na osmnácti tisících hektarech lesa. Podnik musel letos kvůli kůrovci pokácet kolem čtyř tisíc stromů.
"Kůrovec se objevuje vždy po suchém létě, v současné době se ještě projevuje i loňské velmi suché léto," říká ředitel závodu Miroslav Jankovský. Podle něj je právě pokácení a asanace napadených stromů nejúčinnější způsob, jak ochránit okolní zdravé stromy. Lidé z konopišťského lesního závodu se starají o lesy nejen na Benešovsku, ale také v okolí Prahy nebo Dobřichovic."Po loňsku se to projevilo, teď po létě také," potvrzuje slova šéfa lesních hospodářů Marek Lempochner z Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Podle Marka Lempochnera je nejkritičtější období jaro, kdy se po přezimování pod zemí kůrovec vrací pod kůru stromů. Tam se pak páří a během léta se líhnou jeho další generace.
"Proto je nejzákladnější pravidlo v průběhu jara a léta všechny napadené stromy zlikvidovat," říká ochranář, podle kterého kůrovec stromům škodí tím, že zabraňuje průchodu živin stromem. Ten pak uschne.
Hmyz se páří v komůrkách pod kůrou stromů během jara. Samička naklade vajíčka pod kůru, kde se z nich vylíhnou larvy. Na podzim se larvy přestěhují pod zem a na jaře, už jako dospělí jedinci, se stěhují zpět na stromy. V průběhu léta se však hmyz dokáže rozmnožit o několik generací.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)