Lesníci na severu Čech se připravují na sucho, v kraji pomůžou tůně i nádrže
20.05.2019 | Denik.cz
Jestli přírodu i letos čeká decimování nekonečnými vedry bez dešťů, zatím meteorologové jenom odhadují. Lesníci se ale raději připravují na ty nejčernější scénáře. V krajině začnou nebo dokončí stavby na zadržení vody, rozpočet počítá s náklady za miliardu korun.
Projekt Vracíme vodu lesu proběhne po celé republice, nejen na místech, kde je sucho dlouhodobým problémem. „Budeme pokračovat ve více než 350 vodohospodářských stavbách. Vytváříme plochy s přirozenou zásobárnou vody, stavby zmírní sucho a zpomalí odtok vody z krajiny. Jde o malé nádrže, rybníky, tůně, mokřady i potoky,“ připomíná generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.
V Ústeckém kraji patří mezi nejnákladnější investice obnova vodního díla Býčkovice – Luční potok na Litoměřicku. Spolyká 16 milionů korun. Dalších sedm milionů má státní podnik připravených na opravu vodní nádrže Vlčí v děčínském okrese. Na Děčínsku se plánuje i obnova koryta Doubického potoka za necelé tři miliony. „Na projekty podnik čerpá dotace z ministerstev zemědělství a životního prostředí i z přeshraničních programů,“ říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Plány jsou velké
Celkem je připravených 73 návrhů nových staveb a 292 oprav těch stávajících. Číslo není konečné. „Spolu s Lesy ČR plánujeme postavit či opravit 1215 rybníků za tři roky, dalo by se tedy říct, že co den, to jeden rybník,“ předesílá ministr zemědělství Miroslav Toman.
Boj se suchem zahájili i myslivci a přípravy nepodceňují. Řada z nich vyrábí podomácku různá napajedla, kde zvěř uhasí v době sucha žízeň. "Perfektně postačí i zahloubený silný igelit, který se zaplní vodou, nebo zednická vana. Stačí i větší keramická nádoba, hlavní je vodu pravidelně měnit, aby ji zvěř měla čistou,“ vysvětluje Lukáš Mistrík, který se věnuje myslivosti na Lounsku.
Pomoci lesům ale může každý i bez příslušnosti k mysliveckému či lesnickému cechu. „Jednoduchou radou je, abyste se v lese pohybovali jen po značených cestách, zejména pokud jedete na kole nebo motorce. Rýhy, které někteří cyklisté a motorkáři zanechávají v lese, urychlují erozi půdy a při dešti zrychlují odtok vody z lesa,“ vysvětluje Terezie Poláková z Nadace dřevo pro život. „Napomoci lesu můžete i čištěním studánek, které v suchém létě osvěží lesní zvěř,“ dodává Poláková.
Týden lesů
Právě teď, od 13. do 17. května, probíhá Týden lesů. Letošním tématem je Les a voda. V průběhu týdne se konají různé tematické akce, jejich přehled najdete na webu lesnipedagogika.cz.Projekt Vracíme vodu lesu můžete sledovat na stejnojmenném webu, nabízí interaktivní mapu staveb i výukové programy pro děti.
Autor: Kamila Minaříková
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR zahájily spolupráci s Pro Silva Bohemica, na demonstračních objektech chtějí hospodařit přírodě blízkým způsobem (23.05.2025)
- Maření odstřelu divokých prasat na Jablonecku policie vyhodnotila jako přestupek (22.05.2025)
- Státní Lesy ČR nestačí uspokojovat poptávku po zvěřině, chystají třetí zpracovnu (21.05.2025)
- Vědci vyzývají poslance, aby zvážili některé změny v novele o ochraně přírody (21.05.2025)
- Skupina europoslanců navrhuje odložit účinnost nařízení proti odlesňování (21.05.2025)
- Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu (19.05.2025)
- Ministr Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP Křivoklátsko, většina obcí je odmítá (19.05.2025)
- Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu (19.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)