Lesníci do boje s invazí kůrovce

Kalamita v nejvyšších českých horách řádila hlavně na Harrachovsku. Invaze kůrovce hrozí oblastem Krkonoš zasažených počátkem letošního roku sněhovou kalamitou. Přívaly sněhu polámaly téměř 11 tisíc kubíků dřevní hmoty představujících zhruba 10 procent celoroční těžby na území národního parku. Živel, který poničil především vršky vzrostlých stromů, nejvíc řádil na Harrachovsku a sousední Rokytnici nad Jizerou. Lesníkům se doposud podařilo zpracovat tři čtvrtiny kalamitního dřeva. Nebezpečí enormního výskytu kůrovce však není zdaleka zažehnáno.

"Všechny kalamitou postižené lokality se snažíme zlikvidovat co nejrychleji. Byly zastaveny všechny plánované těžby a veškeré úsilí bylo nasměrováno k likvidaci poškozených stromů," přiblížil Jan Hřebačka ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

Paradoxy kalamity

Likvidaci škod mnohde lesníkům komplikuje těžko přístupný terén. "Vzhledem k těžko přístupnému horskému terénu je zřídka kde možné použít těžkou techniku. Většina dřevní hmoty se musí přibližovat koňmi. Právě jejich nedostatek brání rychlejšímu zpracování. Likvidace kalamitních škod bude proto pokračovat do konce letních prázdnin," upřesnil Hřebačka. Rozsahem kalamita přesto nepředstavuje pro lesní porosty parku velkou tragédii. Polomy paradoxně přispívají k přirozené obnově lesa. "Ve výsledku se sníží hustota lesa, na druhou stranu budeme muset věnovat zvýšenou pozornost ochraně lesa před nadměrným rozvojem škůdců," vysvětlil Hřebačka.

Správě KRNAP nevznikne ani nijak výrazná ekonomická škoda. "Stejně bychom v těchto porostech museli dělat výchovné zásahy, aby se postupně z původních smrkových monokultur staly smíšené lesy. Kalamita paradoxně urychlila nástup přirozených postupů. Na nás to klade pouze zvýšené nároky v tom, že poškozená dřevní hmota se musí rychle zpracovat z důvodu potenciální možnosti přemnožení kůrovce," dodal Hřebačka.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info