Lesníci chtějí studii, jak velkou turistickou zátěž lesy unesou
07.06.2005 | Silvarium
V Česku přibývá v posledních letech lidí, kterým pro rekreaci slouží lesy. Scházejí však studie, které by určovaly, jak velký počet turistů je v nich ještě únosný, zejména při pořádání sportovních akcí či budování nových sjezdovek. Největší vlastník lesů v zemi, státní podnik Lesy České republiky, se přílivu turistů do svých lesů nijak nebrání a naopak jej podporuje.
Lesy: Vstupte bez klepání
"Naším sloganem je 'Vstupte bez klepání' a rekreaci v lesích chápeme jako jednu ze základních funkcí lesa," řekl mluvčí Lesů ČR Lubomír Šálek.Některé exponované oblasti jako Český ráj nebo Jizerské hory jsou podle předsedkyně České lesnické společnosti v Liberci Jany Čacké tak navštěvované, že už tam rekreanti přibývat nemohou, jinak by v lesích porušili křehkou přírodní rovnováhu a způsobili nenapravitelné škody.Na chybějící studie o turistické zátěži lesů upozorňují například představitelé TJ Bižuterie, která chce vybudovat novou sjezdovku na Špičáku u Tanvaldu.
Velké sportovní akce je nutné projednávat předem
Bez podrobné studie se neobejdou rovněž plány na vybudování sjezdovky na nejvyšší vrchol Jizerských hor - 1124 metrů vysoký Smrk.Velké sportovní akce nebo podnikatelské projekty v lesích by se podle Čacké měly projednávat s co největším předstihem, aby se neprotlačovaly na poslední chvíli lobováním u politiků.Podotkla, že ve většině případů je respekt obou stran možný. Například hospodáři v domažlických městských lesích od 15. prosince do 15. března nepoužívají cesty, kudy vedou lyžařské stopy, propojené se sousedním Německem. "Netěží tam, ačkoliv na tom ekonomicky prodělávají," shrnula Čacká.
Lesy ČR chtějí po rekreantech jediné: aby se chovali tiše, odpadky si odnášeli domů a k jízdě na kolech, koních a na lyžích používali značené cesty.Aby podnik lidem pobyt v lese zpříjemnil, buduje pro ně záchytná parkoviště, odpočívadla, altány, studánky, naučné stezky. Podporuje také značení turistických stezek."Ročně na tyto investice vydáváme částky v řádech milionů korun," řekl Šálek.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)