Lesníci bojují s kůrovcem
19.04.2004 | Silvarium
Dalekosáhlé následky mělo loňské dlouhotrvající suché a teplé léto. Jeho vliv se projevuje v řadě oblastí ještě dnes. Jednou z nich jsou lesy, v nichž teplé počasí podstatně urychlilo vývoj kůrovců a umožnilo jim se značně rozmnožit. Vlastníci lesa mají plné ruce práce, aby všemi prostředky bránili stromy před napadením. Pokud lesník objeví v porostu smrky s opadávajícím jehličím a odlupující se kůrou, je to neklamné znamení, že jsou stromy napadené kůrovci. V takovém případě je třeba všechny takto poškozené stromy vyhledat, označit a následně provést asanaci v podobě oloupání kůry a pořezání kmene, případně ošetřit chemicky.
Ani po těchto krocích lesníkovi starosti nekončí. Je třeba zahájit útok proti šíření kůrovce. K odchytu brouků se užívají lapací zařízení. Mnoho starostí s kůrovcem přidělalo lesníkům loňské léto. Ráz počasí totiž nahrál jeho množení a navíc stromy značně oslabil.
"Vlivem obrovského sucha se v lesních porostech rozmnožil podkorní hmyz, který nebyl omezen normální vitalitou stromů. Došlo tak k jeho přemnožení, což vidíme na porostech. Je třeba zabránit dalšímu šíření kůrovců," apeluje na všechny vlastníky lesa revírník Lesů České republiky Jan Obermayer ze Svaté. Jak podotkl, nejvíce bývá ohrožen smrk ztepilý, výjimkou nejsou ani dřeviny jako borovice lesní, modřín opadavý, jedle bělokorá a z listnáčů dub zimní. Každá z nich má své škůdce a poškození se projevují různě. Lesníci používají proti nebezpečí kůrovce různá kontrolní nebo obranná opatření, jako je položení lapáků a instalace lapačů, které mají za úkol monitorovat stav škůdců. Při jejich zvýšeném výskytu počet lapáků i lapačů nutně vzrůstá.
"Na revíru Král bylo položeno sedm kusů kontrolních lapáků, což jsou pokácené zdravé kmeny smrku ztepilého, a instalováno čtyřiadvacet lapačů. Jejich kontrolu v limitu maximálně jednou za deset dnů zajišťuje revírník a výsledky jsou závazné pro další opatření," řekl Obermayer. Město Hostomice spravuje celkem 750 hektarů lesa. Už od loňských Vánoc zde lesníci čistí porosty od stromů napadených kůrovcem. V současné době je les připraven na začátek prvního rojení, což bývá kolem 20. dubna. Jsou položeny kontrolní lapáky i instalovány lapače.
"Nebezpečí většího rozšíření kůrovcem hrozí pravidelně v amplitudách přibližně každých deset let, což bylo naposledy ve dvaadevadesátém a třiadevadesátém roce. Letos se všeobecně očekává velký nápor tohoto škůdce, jemuž velmi napomohlo loňské suché a teplé léto. Díky suchu jsou totiž až tři jeho rojejí oproti obvyklým dvěma," zdůraznil odborný lesní hospodář v Hostomicích Václav Vartýř.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)