Lesáky trápí kůrovcová nervozita
18.02.2004 | Noviny Svitavska
Boj s kůrovcem je nejhlavnějším a nejnáročnějším letošním úkolem pracovníků svitavské Lesní správy Lesů České republiky. Byť jsou lesáci na plnění tohoto úkolu kvalitně odborně i materiálně připraveni, vládne mezi nimi značná nervozita, jelikož s příchodem jara předpokládají velké problémy. Objektivní příčinou těchto oprávněných obav je fakt, že výskyt kůrovce vyvolalo v nebývalé míře loňské tropické a dlouhotrvající sucho.
"V pozdním létě, konkrétně v srpnu a září se to projevilo tím, že v námi spravovaných lesích bylo vyznačeno, vytěženo a asanováno tolik kůrovcové hmoty, kolik za předchozích pět let dohromady," řekl vedoucí Lesní správy Svitavy Miroslav Bačovský.
Druhou příčinou současného napjatého stavu jsou četné obnažené porostní stěny a kalamitní plochy, zejména v některých částech Hřebečského hřbetu, které zůstaly po kalamitě z listopadu 2002, dosud největší pohromě od sedmdesátých let. I přesto, že se její následky podařilo včas zlikvidovat a dřevní hmotu beze zbytku odvézt a následně zpracovat, holiny a oslabený les kůrovci velice nahrávají.
Tato objektivní situace pochopitelně neznamená, že by lesáci zůstali nečinně stát se založenýma rukama. Hodně pochopitelně záleží na tom, jak se vyvine počasí v následujících týdnech a měsících, když dosavadní průběh zimy je poměrně příznivý.
"Sněhová pokrývka částečně eliminuje vláhový deficit a smrkové porosty snad obnoví svoji přirozenou odolnost a stabilitu. Ale nespoléháme pouze na příznivé klimatické poměry. Celá naše správa se aktivně na zvládnutí situace připravuje, mimo jiné tím, že doplňujeme zásoby lapačů a jiných zařízení na odchyt kůrovců, který snižuje možnost jejich invazního přemnožení," doplnil inženýr Bačovský.
V boji s kůrovcem pomáhají Lesy české republiky i dalším vlastníkům lesů, především pověřeným městům a obcím.
"Každý vlastník od nás obdržel odborné doporučení k účinným ochranným opatřením, která vycházejí z konkrétní situace v konkrétním lese," uvedl Bačovský.
"Základ úspěchu je v bezezbytkovém zpracování polomů a vývratů, které v minulých týdnech a dnech způsobilo proměnlivé a větrné počasí. Takováto dřevní hmota musí být zpracována nejpozději do konce května. Stromy s přezimujícím škůdcem musejí být z lesa odvezeny ještě dříve, a to do konce března," dodal.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)