Lesáci: Přemnožení hlodavci už nadělali škody za statisíce
20.06.2005 | Silvarium
Přemnožení hlodavci letos působí starosti zemědělcům i lesákům. Škody, které páchají na plodinách a sazenicích, se šplhají do statisíců korun. Zatímco někde si berou na pomoc dravé ptáky, jinde volí aplikaci chemických prostředků na hubení. "Rozmnožení hlodavců napomohla letošní mírná zima, kterou většina z nich přežila,"uvedl ředitel Správy lesů města Olomouce Roman Šimek. "Norníci a hraboši nám už stačili zlikvidovat kolem dvou hektarů nových sazenic dřevin. Ohryžou jejich kořeny a kmínky, a tím je odsoudí k zániku"posteskl si Šimek.
"Byli jsme nuceni použít i chemické přípravky k hubení. Zaplatili jsme za ně desítky tisíc,"uvedl. Celkové škody na majetku městských lesů prý dosáhly čtvrt milionu korun. Na polích i v lesích regionu jsou rozmisťovány plastové budky pro sovy a dřevěné berličky jako posed pro dravé ptáky, kteří jsou přirozenými nepřáteli hlodavců. "Nemají ale zdaleka šanci zlikvidovat všechny hraboše, protože těch je letos abnormálně mnoho. Podobná situace se opakuje jednou za pět až deset let,"řekl Jiří Hanuš z Lesní správy Šternberk. "Definitivní vyčíslení škod provedeme na podzim,"dodal. Ve stejném ročním období škody spočítají i zemědělci. "Zatím jsou na polích rostliny vysoké, takže se hůře odhaduje, kolik úrody hraboši zničili,"vysvětlil ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč. Zemědělci spolupracují s myslivci, kteří mají možnost na ekologickou likvidaci hlodavců získat dotace od ministerstva zemědělství. "Na pořízení berliček a budek jsme žádali o finanční příspěvek ve výši několika desítek tisíc,"konstatoval Porč, který je zároveň i členem mysliveckého sdružení Bělkovice- Lašťany. Na berličku je přitom určeno 40, na budku kolem 250 korun. "Dozvěděli jsme se ale, že podle dotačních pravidel dostaneme jen osmdesát procent z požadované částky, o níž bude na podzim rozhodovat krajský úřad,"uzavřel.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)