Krizová novela zákona o lesích v Poslanecké sněmovně
31.01.2019 | svol.cz
Podle Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v příštích týdnech vyvrcholí přípravy na zvládnutí kůrovcové kalamity, která v nevídaných rozměrech postihla lesy v České republice. Zachycení prvního rojení kůrovce, jež může podle vývoje počasí přijít již v polovině dubna, je zásadní pro stabilizaci zasaženého území a ochranu dosud nenapadených oblastí. Jedním ze základních předpokladů je změna legislativních předpisů o hospodaření v lesích. Proto byla formou poslanecké iniciativy připravena krizová novela zákona o lesích. Návrh (sněmovní tisk č. 382) bude projednán na schůzi Poslanecké sněmovny na začátku března a měl by zde být schválen již v prvním čtení.
Návrh novely je kompromisem mezi vlastníky lesů a Ministerstvem zemědělství a přináší možnost odchýlit se od běžných pravidel hospodaření v přesně vymezeném, definovaném území zejména u nahodilých těžeb a zalesňování. Jedná se o zavedení mimořádného nástroje Ministerstva zemědělství jakožto vrchního orgánu státní správy lesů za účelem minimalizace škod na lesích. Novela ministerstvu umožní vyhlášení odchylných opatření, pokud dojde k mimořádné kalamitní situaci na území dvou a více krajů.
Ve vyhlášené kalamitní oblasti bude povinnost přednostně těžit a likvidovat stromy napadené kůrovcem, které představují akutní nebezpečí pro jeho další šíření. Těžba sterilních souší, které již nepředstavují pro les riziko, protože z nich kůrovec vylétl, ale bude moci být odložena na pozdější dobu; uvažuje se o dvou letech.
Novela vlastníkům také usnadní následnou obnovu lesů v kalamitních oblastech. Rozšiřuje možnosti užití sadebního materiálu k umělé obnově lesa pro zalesnění kalamitních holin a ochranu půdy před degradací. Umožňuje prodloužit dobu pro zalesnění a zajištění porostů, protože zejména na větších holinách o velikosti až několika stovek hektarů nebude možné dodržet zákonnou dobu pro zajištění porostu (5 let).
„Cílem novely je pomoci vlastníkům lesů v kalamitních oblastech a ulehčit jim v těžké situaci i tím, že bude zjednodušena administrativa, evidence a nebudou muset plnit některé preventivní povinnosti v ochraně lesa, které za kalamitní situace již nemají smysl, například zjišťovat a evidovat výskyt škodlivých činitelů a preventivně bránit vývoji, šíření a přemnožení škodlivých organismů,“ říká František Kučera, předseda SVOL.
Kontakt:
Ing. František Kučera, předseda SVOL, tel.: +420 602 339 448
Ing. Richard Podstatzký Thonsern, předseda Komory soukromých lesů, 1. místopředseda SVOL, tel.: +420 603 267 625
Další články v kategorii Lesnictví
- V Milovicích proběhla největší akce dobrovolníků na odstraňování invazní lupiny (25.05.2025)
- Lesy ČR zahájily spolupráci s Pro Silva Bohemica, na demonstračních objektech chtějí hospodařit přírodě blízkým způsobem (23.05.2025)
- Maření odstřelu divokých prasat na Jablonecku policie vyhodnotila jako přestupek (22.05.2025)
- Státní Lesy ČR nestačí uspokojovat poptávku po zvěřině, chystají třetí zpracovnu (21.05.2025)
- Vědci vyzývají poslance, aby zvážili některé změny v novele o ochraně přírody (21.05.2025)
- Skupina europoslanců navrhuje odložit účinnost nařízení proti odlesňování (21.05.2025)
- Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu (19.05.2025)
- Ministr Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP Křivoklátsko, většina obcí je odmítá (19.05.2025)
- Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu (19.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)