Jak zachránit lesy? Sledujte, co kupujete!
23.05.2006 | Silvarium
Špatné zprávy vědců o mizerném stavu českých lesů vyburcovaly českou veřejnost. Lidé se zajímají, jak by mohli těžce zkoušeným porostům pomoci." Lesy mám ráda, letní rekreaci si neumím bez houbaření nebo procházek v přírodě představit. Samozřejmě bych i ráda přispěla ke zlepšení jejich situace, ale nevím jak," říká Karolína Vyroubalová z Kutné Hory. Podobných hlasů se ozývá stále více. Podle ochránců přírody mohou lidé stav lesů výrazně ovlivnit, pokud budou v obchodech pozorně sledovat, co nakupují. Dřevěné výrobky z lesů, které byly obhospodařovány šetrným způsobem, nesou po celém světě značku certifikátu FSC.
Výrobky s tímto označením nabízejí také první obchody v Česku. Dotazníkový výzkum ekologického Hnutí Duha zjistil, že nejvíce produktů ze šetrně vypěstovaného dřeva nabízejí řetězce Hornbach a Jysk, těsně následované obchody Ikea. " Tisíce zákazníků si nechtějí z obchodu odnášet stůl nebo násadu k rýči a za sebou nechávat velkoplošně naholo vykácený les," říká Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Podle něj jsou již na tuzemském trhu k dostání stovky výrobků se značkou FSC, ale mezi jednotlivými prodejci jsou zatím velké rozdíly v nabídce.
Lesníci, kteří chtějí certifikát získat, musí hospodařit ohleduplně. Kácet jen na malých plochách, sázet pestrou skladbu stromů, která se blíží přirozené rozmanitosti dřevin, nesmějí těžit tam, kde pramení řeky, používat chemické postřiky a podobně. V Česku však zatím získalo certifikaci jen asi jedno procento lesů. Například na Slovensku je to 8,5 procenta, v Polsku dokonce 80 procent. Ani státní Lesy České republiky, které hospodaří na dvou třetinách porostů v zemi, šetrný certifikát nezískaly. " S FSC jsme v kontaktu, ale v tuto chvíli nemají schválený český standard," říká Ladislav Půlpán z odboru ochrany Lesů ČR. Podle Bláhy to však není překážka, protože lesy lze certifikovat podle mezinárodních pravidel FSC. Český standard by ústředí v německém Bonnu mělo schválit ještě do prázdnin.
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)