František Koníček: Obcházet zákon v Lesích jistě nebudeme
12.06.2006 | Hospodářské noviny
František Koníček je šéfem státních Lesů, jež ovládají polovinu všech lesů v zemi, čtvrtý den. Stihla ho už kritika prezidenta Václava Klause i politiků ODS - vadí jim, že ho do funkce posadil ministr zemědělství po volbách, kdy už vláda nemá rozhodovat o zásadních věcech. Post šéfa Lesů důležitý je. Jde o firmu s majetkem přes 65 miliard korun. Přitom dává práci desítkám soukromých firem. A právě neprůhledné zadávání těchto zakázek bylo i příčinou problémů, jež v posledních třech letech stály křeslo už dva Koníčkovy předchůdce. "Snažím se politické tlaky nevnímat. Teď mám mandát vyvést státní firmu z krize," říká Koníček, který byl od ledna vedením Lesů jen pověřen.
HN: Máte především za úkol vypsat nové zakázky pro lesnické firmy, jež musí být už transparentní. Kdy to uděláte?
Musíme postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Tendry tak mohou trvat devět měsíců. Chceme je uzavřít nejpozději 1. července příštího roku. Nové smlouvy budou na deset let. Mohlo by se podle nich začít pracovat od října 2007 nebo ledna 2008.
HN: Jenže nové smlouvy ještě zdaleka nemáte a velkou část těch starých antimonopolní úřad zrušil. Jak vyřešíte tohle?
Převzal jsem opravdu podivné dědictví. V lesích se pracuje podle neplatných smluv. Musím se s podnikateli dohodnout na přechodném období. Kdyby smlouvy zažalovali u soudu, tak bychom museli zakázat vstup do lesa, přestat těžit, přestat zalesňovat. To ale nejde.
HN: Jste ve dvojím ohni. Firmy, které ve zrušených tendrech uspěly, ve smlouvách chtějí pokračovat dalších pět let. Nebo Lesy žalovat za ušlý zisk. Naopak jiné chtějí kompenzace za to, že přišly o zakázky právě kvůli neprůhlednosti tendrů.
Jednáme s oběma skupinami. Důležité je, aby se v lesích nepřestalo pracovat. To by byl kolaps, což si uvědomují i samotné firmy.
HN: Proč jste založili dceřinou firmu Lesy ČR Servis?
Kdyby nám nějaká firma teď vypověděla smlouvu, potřebujeme ji rychle nahradit. To při tendru podle zákona trvá měsíce. Tato akciovka s dvacetimiliónovým majetkem, stoprocentně státní, nemusí podle zákona postupovat.
HN: To je vysvětlení, s nímž souhlasí i asociace lesnických firem. Ale kdo bude tuhle akciovku kontrolovat?
Dozorčí rada a představenstvo se teprve tvoří.
HN: Kdo v něm bude?
Zástupci Lesů a Ministerstva zemědělství.
HN: Takže nikdo zvenčí do firmy vidět nebude. To budí po předchozích problémech Lesů právě se zakázkami podezření.
Tahle firma je jen pro případy krize. A všechno v ní bude průhledné, pod kontrolou. Lesy zákon o zakázkách rozhodně obcházet nebudou.
HN: Chcete mít i další dceřinou firmu pro obchod s dřevem. Proč a jak vznikne?
Nejsem spokojen s tím, jak teď Lesy dříví obchodují. Navrhnu, abychom převzali firmu Hradecká lesní a dřevařská společnost, v níž už Lesy podíl mají. Přes ni bychom dělali obchod.
HN: Budete jako vaši předchůdci nutit soukromé firmy, aby samy prodávaly méně dřeva?
Jednak chci zvýšit ceny, které platíme firmám za lesnické služby - například zalesňování. Tyto ceny jsou příliš nízké. Firmy je nabízely proto, aby získaly celé zakázky od Lesů - na služby i na těžbu dřeva. Obchodem s dřevem si pak kompenzovaly ztrátu ze služeb.
HN: Změníte obchod s dřevem?
Musí na něm přiměřeně vydělávat všichni. Důležité je, že stoupá poptávka po dřevě. Těžíme ročně přes sedm miliónů kubíků, ale poptávka je až o milión a půl větší.
HN: Jak pokračuje prodej takzvaného zbytného majetku Lesů - hájenek, bytů i hotelů, které mají hodnotu téměř jedné miliardy korun?
Tento prodej jsem pozastavil. Nejsem přesvědčen, že byl transparentní.
HN: Média už loni odhalila některé případy prodejů zavánějících korupcí. Kdy a jak bude prodej pokračovat?
Do konce června uděláme analýzu. Jsem proti přímým prodejům, když, tak to půjde přes akce a veřejné soutěže.
HN: Lesy mají i takovou pověst, že jsou "pračkou peněz" třeba pro stranické pokladny. Hovoří se o předražených zakázkách reklam či personálních auditů za stovky miliónů korun. Jak naložíte s tímto dědictvím?
Když jsem v lednu do Lesů přišel, všechny podezřelé smlouvy jsem vypověděl. Něco šetří policie, teď to nebudu komentovat.
HN: A proč jste nechal ve firmě na vysokém postu ředitele pro zahraniční aktivity Vladimíra Blahutu? Byl šéfem Lesů před vámi, na jeho vrub průšvihy padají.
I něco z toho šetří policie. Do pondělka jsem neměl plný mandát. Teď post pana Blahuty ruším. On může zůstat pracovat jako řadový referent nebo jít osvědčit své manažerské kvality do jiné firmy.
HN: Šéfem vaší kanceláře se stal Josef Miškovský. Byl odvolán z postu předsedy výkonného výboru Pozemkového fondu po aféře, kdy úředníci přihrávali lukrativní parcely spekulantům.
V té záležitosti ale sám vinu neměl.
HN: Budete všechny své záměry předkládat dozorčí radě Lesů?
Samozřejmě. Chtěl jsem co nejdřív, teď se to kvůli politické situaci posunulo. Ale prosazuji termín do konce června.
HN: Vaše funkce je hodně vystavena politickým tlakům. V tak obrovské lesnické firmě mají zájmy nejrůznější lobby. Budete třeba na svém postu, až vznikne nová vláda?
Plním manažerské zadání, jak to jde nejlépe. Státní firma i celé české lesnictví potřebují stabilizovat.
František Koníček
Má pověst úspěšného manažera. Letos třiapadesátiletý absolvent Vysoké školy ekonomické působil ve vedení českých i zahraničních firem (například ve Švédsku), hovoří šesti jazyky. Většinu podnikatelských aktivit ztlumil v roce 2003, kdy se stal na dva roky ekonomickým náměstkem ministra práce a sociálních věcí. Přesto dodnes v několika firmách figuruje, například ve společnosti Karlštejnská (pronájem nemovitostí). Krátce se objevil i v politice. Loni v červnu na půl roku nahradil jako poslanec ČSSD ve sněmovně zesnulou kolegyni.
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)