Falcon je v krizi. Stovky lidí nemají práci
10.01.2006 | Mladá fronta Dnes
Stovky lidí jsou v Mimoni na Českolipsku bez práce. Největší místní zaměstnavatel, firma Falcon vyrábějící už přes 135 let židle, stoly a podnože, skončí brzo v konkurzu. "Návrh na jeho uvalení jsme podali sami. Nezískali jsme potřebný počet zakázek a nemáme na výplaty," přiznal ředitel Falconu Ladislav Vlček. Situace v mimoňské společnosti je kritická. Většina ze současných 250 zaměstnanců je doma, protože firma pro ně nemá práci. Dalších 120 lidí už společnost raději opustilo a hledá si práci jinde. "Očekáváme, že se na nás obrátí tři sta lidí a to je hrozně moc," uvedla Marie Píšková, mluvčí českolipského Úřadu práce, který už s firmou jedná.
Úřad bude muset mimoňské zaměstnance Falconu také vyplatit. Firma už totiž nemá na jejich mzdy za prosinec. "Počítáme, že nároky na mzdy přesáhnou dva miliony korun," řekla mluvčí. Peníze dostanou ale lidé až zpětně poté, co si o ně zažádají. Falcon poslaly ke dnu problémy jeho amerického majitele, který mimoňský závod získal v privatizaci v roce 1994. Své akcie už ale vloni nabídl k prodeji novému investorovi. Mimoňský závod, který byl do té doby z 95 procent závislý na amerických trzích, tím ztratil většinu odběratelů.
O problémech Falconu se začalo mluvit už vloni. V létě se ale zdálo, že firma se ze svých problémů dostane. Eminentní zájem o mimoňskou společnost měli totiž Slováci. Největší slovenský zpracovatel bukového dřeva firma Beky chtěla do Falconu vstoupit jako nový investor. Nakonec od toho ale ustoupila. "Utopili jsme v tom 25 milionů korun a zájem už rozhodně nemáme," prohlásil Dušan Brečka, výrobněobchodní ředitel slovenské firmy. "Stále to vázlo na předání akcií z americké strany. Neustále docházelo k prodlužování termínů. Když jsme neměli akcie, nemohli jsme ve firmě dělat zásadní změny ani vykonávat vlastnická práva. Jen jsme do ní dávali další a další peníze." Falcon nyní čeká na vyhlášení konkurzu. "Věříme, že nám pomůže," doufá ředitel Vlček. "Existují určité varianty, kterými bychom se chtěli ubírat a které chceme představit správci konkurzní podstaty." Teprve konkurzní správce rozhodne, zda a jak hodně se bude ve Falconu propouštět. "Sami jsme zatím žádné hromadné výpovědi nedávali," podotkl ředitel Vlček.
Do práce ale chodí jen minimum zaměstnanců, kteří dokončují některé zakázky. Desítky lidí už ale také topící se společnost opustily. Ještě na začátku roku 2005 pracovalo ve Falconu 370 lidí, teď jich je o 120 méně. Z podniku odešli ve dvou vlnách: vloni na jaře a pak na podzim a ke konci roku. Firmu už také opustil ekonomický ředitel Jiří Zahradníček, který pomáhal s námluvami Slováků. Problémy Falconu ohrožují i město Mimoň. "Můžeme ztratit odhadem až sedm set tisíc korun na daňových příjmech za zaměstnané obyvatele. A to je pro nás hodně," řekl starosta Mimoně Stanislav Baloun. Radnice podle něj bude také ostražitě sledovat, zda Falcon neprodává některé budovy. "Máme obavu, aby tam pak nevznikla problémová ubytovna."Mimoňský závod založili už v roce 1870 bratři Fischelové jako "první českou továrnu na nábytek z masivního ohýbaného dřeva."
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)