Dvě historické nádrže a tůň s vodou ze zámecké studánky obnovily na Plzeňsku Lesy České republiky
12.04.2024 | Lesy České republiky, s. p.
Kamýky a U Kostelíka, dvě zaniklé historické průtočné vodní nádrže, i tůň zanesenou sedimentem obnovily Lesy České republiky za devět milionů korun nedaleko státního zámku Kozel na Plzeňsku.
Nádrže byly dlouhodobě takřka bez vody a bezpečnostního přelivu. V zátopě horní nádrže U Kostelíka zůstalo jen torzo dřevěného požeráku a v dolní nádrži, v minulosti protržené, chybělo vypouštěcí zařízení. Na obou hrázích rostly keře a stromy, některé z nich už vyvrácené.
Po rekonstrukci dokončené loni v říjnu zadrží obě vodní díla na jednom hektaru až 20 tisíc metrů krychlových vody. Jsou zabezpečená proti přelití i povodni a vybavená zemními hrázemi s vypouštěcím zařízením i bezpečnostním přelivem. Tvoří také biotop vlhkomilným rostlinám a živočichům.
„Zachovali jsme původní ostrůvek uprostřed zátopy horní nádrže a litorální zónu v nátokové části. Tam vznikl mokřadní biotop, ekologicky cenné prostředí a klidová zóna pro ptactvo při hnízdění i drobné živočichy,“ řekl Tomáš Rau, vedoucí správy toků pro povodí Berounky z Lesů ČR.
Při rekonstrukci dolní nádrže se našlo pod dnem potoka ve více než dvoumetrové hloubce historické dřevěné výpustní potrubí. „Část se nám podařilo vyjmout a vystavit u bezpečnostního přelivu,“ pokračoval Rau.
Nedaleko také vodohospodáři obnovili tůň zvanou „Šťáhlavický kozlík“, do níž natéká voda ze studánky poblíž zámku. „Dosypali jsme protrženou hrázku a přeliv stabilizovali příčnými prahy a kamennou rovnaninou,“ dodal Tomáš Rau.
Výletní místo určitě brzy přiláká turisty a návštěvníky zámeckého parku. Vede tam naučná stezka, nedaleko je zřícenina hradu Lopata i vyhlídka Mariina skála.
Další články v kategorii Lesnictví
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)
- Tři sta let starý cykas má vzácně větve, podpírají je patníky (20.06.2025)