Chilanům pomáhají i Moravané
28.04.2005 | Mladá fronta Dnes
I když požár způsobený Brňanem Jiřím Šmitákem za sebou nechal menší škody, než o jakých mluvily původní odhady, a nejkrásnějších částí chilského národního parku se nedotkl, srdce českých milovníků přírody se zachvěla. Někteří z nich hned zareagovali činem. Na obnovení části zničeného parku Torres del Paine už přispěla řada lidí. Ve veřejné sbírce na nový les, kterou vyhlásil Český svaz ochránců přírody, se zatím sebralo dvaašedesát tisíc korun. „Jednou z možností, na co peníze ze sbírky použít, je vytvoření školky, která by urychlila růst a odolnost stromů, což je v přírodě otázka staletí,“ uvedl Ondřej Fiala z kanceláře Českého svazu ochránců přírody.
Obnova lesních porostů si vyžádá čtyři a půl milionů amerických dolarů. I když jsou škody menší, než se původně předpokládalo, je obnova lesa podle odborníků během na velmi dlouhou trať. Odborníci uvádějí, že nižší porosty jsou schopny regenerovat samy bez vnějšího zásahu, ale na obnovu zničeného lesa bude zapotřebí přibližně dva miliony sazenic stromů. „Jsme ve spojení s českým expertem, který pracuje přímo pro správu chilského parku a na postupu se s ním domlouváme. Ideální by bylo pěstovat sazenice na ohraničeném území, kde by byly pod zvýšenou péčí,“ doplnil Ondřej Fiala. Podle něj by práce na obnově lesa měly trvat až do roku 2017. Číslo účtu sbírky u České spořitelny je 1710282/0800.
Pomoc na obnově parku nabídli i experti z Brna
Své síly a zkušenosti chtějí poskytnout i brněnští odborníci z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity, kteří mají s obnovou exotických porostů bohaté zkušenosti. S chilskou stranou vstoupili do kontaktu prostřednictvím ministerstva zahraničí. Kromě zalesňování v Guatemale, Ekvádoru, Peru a Mexiku obnovili v Kolumbii s podporou tamní vlády padesát hektarů tropického pralesa. „Naši nabídku vyřizuje ministerstvo zahraničí,“ uvedl Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Masarykův les.
Podle statistik se v Chile ročně rozhoří zhruba pět tisíc požárů. Při brouzdání na internetu v Argentině Jiří Šmiták zjistil, že přímo v národním parku Torres del Paine byl ten „jeho“ dvacátým požárem v pořadí. „Poslední srovnatelně velký s tím letošním, který mám bohužel na svědomí já, se udál před dvaceti lety. Nějaký cestovatel po sobě chtěl spálit toaletní papír,“ zaznamenal brněnský cestovatel čin svého předchůdce.
Co způsobila příprava jednoho oběda
Jiří Šmiták způsobil v polovině února rozsáhlý požár, v jehož důsledku shořelo území o rozloze 15 470 hektarů, z toho 2233 hektarů lesa.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)