Chcete koupit dříví? Máte smůlu, není!
16.09.2006 | Silvarium
Až několik měsíců musejí čekat zájemci o palivové dřevo. Šanci získat zásoby ještě do zimy má mnohde jen ten, kdo vyrazí do lesa s pilou a sám si dříví připraví.
Až dvě třetiny ceny proti vytápění plynem ušetří ten, kdo se rozhodne topit dřevem. Takové ohřátí sice není bez práce - úspora za jedinou zimu ovšem může u rodinného domku dosahovat až k dvaceti tisícům. Chudší domácnosti dávají dřevu přednost jednoznačně. Ale i lidé, kteří nemusejí obracet každou korunu, často v pře chodných obdobích topí v krbech či kamnech a plynové topení zapínají až v době mrazů. Že tento trend posiluje, potvrzuje prodejce kamen a kotlů z Brandýsa nad Labem Pavel Hostomský. Proti loňsku již měl o čtvrtinu více zákazníků. "A to máme nejsilnější prodejní měsíce teprve před sebou," připomněl. Právě kamna na dřevo jsou nejžádanější. Spousta lidí má teď ale starosti, čím topit. Dříví? Bohužel, krčí rameny většina prodejců. "Na kuláče máme pořadník plný do června, krajiny by snad mohly být za dva měsíce," upřesnil Jiří Frýdl, který provozuje dřevovýrobu v Hostomicích pod Brdy a v nedalekých Lochovicích. "Na štípané palivo bereme záznamy, lidé budou čekat měsíc až měsíc a půl," potvrzuje i prodejce z Věšína Jan Janoušek. Zatím ještě může nabídnout dřevěné brikety. "Ale až udeří noční mrazy, telefony se nezastaví. Počítám, že zásoby vyprodáme během listopadu," míní. Koupit hotové palivové dřevo se často nepodaří ani přímo od lesníků. "Sklady máme prázdné," konstatoval včera Karel Šmíd z lesní správy v Nižboru. "Dělají se pořadníky, na zájemce se dostane nejdřív v říjnu, až se budou kácet listnáče," podotkl Šmíd. V současnosti mají podle něj šanci jen zájemci o samovýrobu: "Ve většině případů se mohou dohodnout s revírníkem." Někde ovšem zájemce s prázdnou neodejde. Prodejna paliv Petra Kadlece v Týnci nad Sázavou dokonce nabídne zájemcům výběr. Mohou si odvézt buk, dub, habr, břízu i měkké dřevo.
Další články v kategorii Lesnictví
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)
- Tři sta let starý cykas má vzácně větve, podpírají je patníky (20.06.2025)