Česká republika nerozvíjí své dřevěné bohatství
14.07.2005 | Agris
V současné době připadá na jednoho obyvatele ČR 0,23 m3 dřeva, což odpovídá jedné třetině využívání dřeva v sousedních zemích. Tím se podle informací „Nadace dřevo pro život“ naše země řadí na jedno z posledních míst v EU. Místo dřeva jsou stále preferovány ekologicky méně vhodné materiály jako plasty, železo, beton, jejichž výroba významně více zatěžuje životní prostředí.
Cílem Nadace je proto podpora využívání dřeva jako domácí, obnovitelné a ekologické suroviny. „Dřevo se musí znovu stát přirozenou součástí našeho života“, konstatuje předseda správní rady nadace Tomáš Pařík. Podle jeho názoru je třeba dostat dřevo z periferie našich zájmů a navrátit mu roli, kterou po staletí mělo v naší kultuře. Nadaci založili vlastníci a správci lesů a významné dřevozpracující podniky. Cílem nadace je dlouhodobé a systematické informování veřejnosti o významu bohatství lesů pro společnost, způsobech péče o ně a možnostech rozvoje šetrného a ohleduplného využívání dřeva.
Nadace se bude věnovat především těmto oblastem:
1. Pomáhat vzdělávacím institucím rozvíjet úctu k přírodě a ke dřevu. Pomáhat rozvoji odborného lesnického a dřevařského školství, vědy a výzkumu.
2. Podílet se na revitalizaci civilizací narušeného životního prostředí, uchování přírodního bohatství a kulturního dědictví. Pomáhat trvale udržitelnému rozvoji venkovských oblastí, pro něž je bohatství lesů často nejvýznamnějším zdrojem jejich sociální a ekonomické prosperity.
3. Pomáhat rozvíjet ekologicky šetrné způsoby využití dřeva. Pomáhat chráněným dílnám a handicapovaným řemeslníkům zpracovávajícím dřevo. Napomáhat záchraně kulturních památek, které minulé generace zhotovily ze dřeva.
4. Pomáhat při realizaci projektů řešících podporu bydlení mladých rodin.
5. Informovat o ekologických způsobech péče o české lesy. Podílet se na utváření důvěryhodného vztahu veřejnosti k problematice ochrany životního prostředí, založeného na vzájemném respektu všech, kteří aktivně využívají krajinu a přírodní bohatství. Napomáhat zapojování občanů do rozhodování o věcech veřejných s důrazem na péči o životní prostředí.
Nadace bude v rámci jednotlivých programů vypisovat granty. „O podmínkách a pravidlech jejich udělování se veřejnost více dozví v nejbližší době z internetových stránek nadace,“ konstatoval výkonný ředitel Jan Řezáč.
Fakta o Nadaci
Správní rada: Ing. Vladimír Blahuta, Ing. Miloslav Konopík, Ing. Marcela Koubíková, Ing. Zbyšek Kulhánek, Ing. Jan Mičánek, Ing. Josef Myslivec, Ing. Tomáš Pařík (předseda), Ing. Jiří Pohloudek (místopředseda), Ing. Jan Rudolf (místopředseda), Ing. Václav Šebek, Tomáš Töpfer, František Vomočil.
Dozorčí rada: Doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Doc. Ing. Ladislav Slonek, CSc., Mgr. Aleš Růžička.
Výkonný ředitel: Ing. Jan Řezáč
Sídlo nadace: Kamýcká 1176, 165 21 Praha 6, Fakulta lesnická a environmentální, ČZU Praha, Internetová adresa: www.drevoprozivot.cz
Další články v kategorii Lesnictví
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)