Celulózkám a papírnám začalo docházet dřevo
25.02.2006 | Denik.cz
Dodávky dříví odběratelům, především papírnám a celulózkám, váznou. "Podniky mají zásoby jen na několik dnů. Případné přerušení výroby se dá srovnat s potížemi, jaké nastanou, když se odstaví vysoká pec," vysvětluje výkonný ředitel České asociace pracovníků v lesním hospodářství Jiří Kořínek. Opakuje se tak podobná situace jako před rokem.Na nedostatku dříví se podepsal chaos ve výběrových řízeních ve státním podniku Lesy ČR, jeho strategie "obchodovat si dříví sami", kterou neumějí naplnit, ale také nepříznivé počasí. "Chci věřit, že krize v lesnictví konečně brzy skončí," doufá Jan Mičánek, předseda představenstva firmy LESS a. s., jedné ze tří největších lesnických firem u nás.
"Nový ministr zemědělství Jan Mládek a jím přijaté personální kroky ve státních lesích snad povedou k rychlé nápravě současného chaosu."Mládek nedávno odvolal generálního ředitele LČR Vladimíra Blahutu a vedením firmy je pověřen bývalý poslanec za ČSSD František Koníček. Ten bude muset uklidňovat velmi napjatou situaci, která mezi lesáky panuje už dva a půl roku.Za tu dobu státní lesy vedli dva již odvolaní ředitelé. Podle našich informací má být v pondělí oficiálně oznámeno, jaké bude složení nového managementu.
Zpracovatelé už ale začínají mít problémy. "V tuto chvíli už váznou dodávky dřeva hlavním zpracovatelům v republice, a to i pilám. Pokud se situace urychleně nevyřeší, hrozí omezování výroby a z toho plynoucí ztráty," tvrdí Mičánek z firmy LESS. Důsledky nekompetentních kroků vedení LČR se podle něj mohou dotknout desítek tisíc zaměstnanců v celé republice.
"Většina potíží, s nimiž se potýká celý sektor, začala před dvěma a půl lety, kdy tehdejší ministr Palas odvolal na hodinu dlouholetého generálního ředitele lesů Olivu. Netvrdím, že za Olivy bylo vše ideální, ale takové veletoče, jichž jsme svědky od té doby, se prostě neděly," je přesvědčen Mičánek.Výkonný ředitel České asociace pracovníků v lesním hospodářství Kořínek nevyhovující stav potvrzuje.
"V Lesích ČR je zmatek, díky jejich systému prodeje zůstalo už pokácené dříví v lese a kvůli počasí nebylo možné ho odvézt. Jak ale Kořínek přiznává, dodávky dříví váznou v celé Evropě, je ho nedostatek a velké pily nemají "do čeho říznout". "Například pila v Salzburku musela snížit kapacitu o 40 procent. V Evropě se podařilo zpracovat dříví ze švédské kalamity, ale jinak jsou zásoby suroviny vyčerpané," dodal Kořínek.
MARIE VAŠÍČKOVÁ
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)