Budoucí tendry Lesů ČR mají být podle zákona o zakázkách
01.02.2006 | Silvarium
Tendry na dodavatele lesnických prací by měl státní podnik Lesy České republiky (LČR) v budoucnu zadávat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Vyplývá to z rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci výběrových řízení na dodávky lesnických prací, řekla mluvčí LČR Alexandra Křižková. Vedení LČR s verdiktem antimonopolního úřadu nesouhlasí a zvažuje podání rozkladu. Dosud se LČR zákonem o veřejných zakázkách neřídí.
"ÚOHS v nedávné minulosti v jiných případech už dvakrát konstatoval, že LČR zadavatelem veřejných zakázek nejsou a navíc schválil postup současných výběrových řízení. Proto nerozumíme tomuto obratu o 180 stupňů," uvedl generální ředitel LČR Vladimír Blahuta. Vyjádření ÚOHS se ČTK zatím nepodařilo sehnat. ÚOHS také podle Křižkové zamítnul návrh společnosti CE WOOD, která se domáhala předběžného opatření na uložení zákazu plnění smluv, které již LČR s vítězi výběrových řízení uzavřely. CE WOOD patří k největším kritikům tendrů státních lesů. V prvním kole tendrů loni na jaře firma neuspěla, následného druhého se nezúčastnila. Zpravodajský server Aktualne.cz v pondělí uvedl, že CE WOOD dluží Lesům ČR přes 150 milionů korun. Reakci firmy shání.
Kritice od řady lesnických firem kvůli tendrům na práce v lesích čelí vedení LČR od konce roku 2004. Firmy tendry označují za neprůhledné a protiprávní. LČR tvrdí, že tendry jsou objektivní a podle zákona. Výběrovými řízeními se nyní zabývá i Evropská komise. LČR patří asi polovina lesů v zemi. Loni podle dostupných informací nově přidělily práce zhruba na polovině ploch, jež obhospodařují. Ve finančním vyjádření šlo o zakázky v hodnotě několika miliard korun.
Tendry a novými smlouvami chtějí LČR získat větší podíl ze zisku z obchodování se dřevem. Do budoucna by Lesy ČR chtěly samy obchodovat asi se 40 procenty dřeva vytěženého ve státních lesích, zatímco před tendry to bylo jen šest procent. Zejména změnám obchodní politiky LČR přičetly loňské předběžné zvýšení hrubého zisku o 120 procent na 1,12 miliardy korun.
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)