Bouře Fabienne vojenské lesy výrazněji nepoškodila, na Libavé však padl “aspirant“ mezi památné stromy
27.09.2018 | Vojenské lesy a statky ČR
Bouře Fabienne, která v neděli večer zasáhla Českou republiku, způsobila v lesích ve správě Vo-jenských lesů a statků ČR (VLS) škody, které jsou předběžně odhadovány na 20 tisíc metrů krychlových dříví. Ztráty tak zdaleka nedosahují ani objemu, který ve vojenských lesích v loňském říjnu zanechal orkán Herwart.
Zatímco po orkánu Herwart zpracovaly VLS na šesti lokalitách ve své správě cca 200 tisíc kubíků zničeného dříví, po nedělní bouři odhadují po předběžném průzkumu vojenští lesníci škody výrazně menší. Z odhadované výše je cca 5 tisíc m3 listnatého dříví.
„Většinou se jedná o roztroušené škody, což také ztěžuje jejich přesný odhad, ale z předběžného monitoringu už teď vyplývá, že bouře Fabienne VLS nijak dramaticky nepostihla,“ uvedl výrobní náměstek VLS Libor Strakoš s tím, že státní podnik situaci nadále monitoruje.
Na Libavé, která byla z lesních lokalit ve správě VLS nejvíce postižena, však padla mohutná jedle bělokorá, která aspirovala na zápis mezi národní památné stromy, jež jsou chráněny podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Mohutný stoosmdesátiletý strom na lesní správě Potštát měřil úctyhodných 38 metrů a jeho obvod kmene u země přesahoval 5 metrů.
„Tato jedle byla vedena jako Významný strom VLS. Jde o jedince, které považujeme za historicky pamětihodné, hodnotné z hlediska krajinářského, druhově významné či pozoruhodné svým tvarem nebo velikostí. Považujeme je za „aspiranty“ na památné stromy a chráníme je, abychom z nich zachovali co nejvíce pro budoucí generace,“ vy-světlil náměstek Strakoš.
V lokalitách VLS je evidováno celkem 11 památných stromů, další čtyři desítky jsou vedeny v aspirantské kategorii Významné stromy VLS.
Na škody na lesních porostech nasadí vojenští lesníci ihned těžební kapacity a budou je průběžně zpracovávat v rámci své lesnické činnosti.
Vojenské lesy a statky ČR jsou státním lesnickým podnikem s 90tiletou tradicí, který spravuje území současných i bývalých vojenských výcvikových prostor. Šest unikátních přírodních lokalit v péči VLS patří k nejzachovalejším lesním celkům v Evropě. Celkem vojenští lesníci hospodaří na 126 tisících hektarech a spravují tak 5 procent les-ních pozemků v České republice, čímž jsou druhým největším tuzemským vlastníkem. Vedle lesnictví se podnik založený Ministerstvem obrany ČR věnuje také myslivosti, zemědělství i rybářství a poskytuje Armádě ČR servisní služby v oblasti ostrahy a úklidu objektů.
Jan Sotona,
tiskový mluvčí,
tel.: 777 723 593,
e-mail: jan.sotona@vls.cz
Další články v kategorii Lesnictví
- V Milovicích proběhla největší akce dobrovolníků na odstraňování invazní lupiny (25.05.2025)
- Lesy ČR zahájily spolupráci s Pro Silva Bohemica, na demonstračních objektech chtějí hospodařit přírodě blízkým způsobem (23.05.2025)
- Maření odstřelu divokých prasat na Jablonecku policie vyhodnotila jako přestupek (22.05.2025)
- Státní Lesy ČR nestačí uspokojovat poptávku po zvěřině, chystají třetí zpracovnu (21.05.2025)
- Vědci vyzývají poslance, aby zvážili některé změny v novele o ochraně přírody (21.05.2025)
- Skupina europoslanců navrhuje odložit účinnost nařízení proti odlesňování (21.05.2025)
- Lesy ČR v roce 2024: Udržitelné hospodaření a ekonomický přínos státu (19.05.2025)
- Ministr Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP Křivoklátsko, většina obcí je odmítá (19.05.2025)
- Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu (19.05.2025)
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)