Borovice trápí sucho a houby
30.08.2004 | Berounský deník
Rezavé skvrny uprostřed zeleně prozrazují borovice napadené houbovou chorobou. Nejvíce se jich nachází v berounské kotlině. Řidiči jedoucí po dálnici D5 Praha Plzeň vědí, že hodně se jich vyskytuje mezi Zdicemi a Berounem.
Jehličím zbarveným na hnědou barvu se vyznačují některé borovice na Berounsku, například i v revírech Karlštejn a Koněprusy. Veřejnost se obávala o osud strání v okolí Karlštejna. Nikdo už si neumí představit, jak by po vykácení vypadaly holé vrchy kolem hradu. "Borovice doplatily na velké sucho v minulém roce. Snížila se jejich odolnost vůči škodlivým činitelům, kam patří i houbové choroby," řekl zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Český kras Vojen Ložek. Poškození postihlo nejvíce borovici černou a lesní. "Pokud stromy nejsou zcela uschlé, mají naději se ještě vzpamatovat," upozornil Ložek. "Stráň kolem hradu Karl%štejna holá nezůstane, protože v blízkosti historické památky se borovice vyskytují jen ojediněle. Nemocné stromy, které na území Českého krasu byly zavlečeny odjinud a nepatří do původní skladby stromů, nahradí listnáče,"uvedl Vojen Ložek. "Návštěvníci hradu vnímají Karlštejn jako monumentální stavbu v zeleni stromů a nechtějí se smířit s jiným pohledem. Historická zobrazení však ukazují hrad v jiném prostředí," uvedl zástupce kastelána Karlštejna Tomáš Řehoř. Potvrdil, že v blízkosti stavební památky převažují listnané stromy. Optimisté mezi lesáky a ochránci přírody doufají, že deštivé počasí stromům pomůže a přežijí napadení houbovou chorobou. Kácení v některých místech však asi bude nutné. Obec Loděnice vlastní několik hektarů lesa, kde se houbové choroby také projevily."Rada obce na svém posledním zasedání jednala o dvou problémech týkajících se našeho lesa. Jedním je vyřešení odborné péče, protože dosavadní firma zklamala a druhým jsou nemocné stromy, které jsou viditelné už z dálky. Obrátíme se o radu na odborníky z nižborských Lesů České republiky," řekl starosta Loděnice Karel Paták. "Borovice začaly odumírat už před několika lety. Problémem se zabýval i výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti," upozornil ředitel Správy Lesů České republiky v Nižboru František Davídek. Kácení začne v lokalitách, kde je nejvyšší počet nemocných borovic. Předcházet mu bude kontrola, zda nejsou napadené kůrovcem. "Budeme postupovat citlivě. Určitě nikde nevzniknou holá místa. Naši předkové vysadili borovice v krasové oblasti za velmi obtížných podmínek. Dokonce prý v nůších nosili zeminu na svahy. Kořeny stromů zajišťují půdu proti splavení prudkými dešti," konstatoval František Davídek.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)