Andula krmí nemocné lesy vápníkem a hořčíkem
11.11.2005 | Českokrumlovské listy
Žlutého dvouplošníku zvaného Andula, který zasypává lesy bělavým práškem, si mohli v těchto dnech všimnout lidé na Vyšebrodsku. Lesy totiž v důsledku imisí trpí vyšší půdní kyselostí, stromy chřadnou, a tak lesníci zahájili jejich vápnění. Imisní poškození, které postihlo Krušné a Jizerské hory, se nevyhnulo ani lesním porostům Šumavy. "V současnosti není stav ovzduší tak strašný jako dřív," řekl včera vyšebrodský lesní správce Jan Märtl. "Porosty ale poškozují rezidua z minulých období. Hodně zjednodušeně řečeno - půda je z hlediska výživy stromů chemicky znečištěná. Chemické reakce v ní probíhají pomalu, a tak dlouho trvalo, než se příznaky projevily, a dlouho bude trvat, než se stav půdy podaří upravit," vysvětlil.
Imise zasáhly všechny pohraniční hory a na Šumavě se začínají projevovat nejpozději. Nepřispělo jí ani to, že v dobách, kdy bylo pohraničí hodně osídleno, lidé používali lesní hrabanku jako stelivo. Lesní správa Vyšší Brod, LČR s. p., má v pásmu ohrožení "C" celkem 3715 hektarů lesních porostů. "To představuje dvacet procent lesa," uvedl revírník Miroslav Kubišta. "V některých místech už vlivem imisních škod porosty výrazně prořídly. Stromy chřadnou a odumírají," dodal. Odborné analýzy potvrdily, že příčinou je snížený obsah některých živin v půdě. Ke snížení půdní kyselosti a doplnění chybějících prvků proto odborníci doporučili aplikaci dolomitického vápence.
"I z letošního průzkumu stavu výživy lesa v chřadnoucích porostech vyplynula potřeba meliorace půdního prostředí. Protože nelze spoléhat na samovolnou regeneraci nebo na biologickou melioraci, která spočívá ve vysazování listnatých dřevin, přistoupili jsme k leteckému vápnění," řekl Miroslav Kubišta. Vápnění hradí ministerstvo zemědělství a zatím na padesáti hektarech ho provádí letecká firma z Hosína.
Další články v kategorii Lesnictví
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)