Američtí vědci tvrdí, že lesy zhoršují klimatické změny
14.12.2005 | Agris
Johannes Feddema z Kansaské univerzity a jeho šest kolegů z amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry se věnovali výzkumu změn ve využívání krajiny (tzv. land use – expanzi měst, mýcení lesů kvůli zemědělství a vysoušení mokřadů) a jejich dopadu na změny klimatu v následujících sto letech. Potvrdili to, co mnozí ekologové předpovídají již desítky let, že destrukcí amazonských pralesů se lokální klima oteplí asi o 2 °C. Je to proto, že stromy nasávají oxid uhličitý z atmosféry, ale pálením lesů se tento skleníkový plyn zase uvolňuje. Pak ale vědci začali zkoumat lesy v mírném pásmu a zjistili úplný opak.
Na simulacích se ukázalo, že přeměna severoamerických a evropských lesů a pastvin na zemědělskou půdu by mohla region ochladit a rušit účinek globálního oteplování o 25–50 procent. Je to proto, že zrající obilí a ostatní plodiny odrážejí více slunečního světla zpátky do vesmíru a uvolňují do vzduchu více vlhkosti, zatímco tmavé lesy světlo absorbují. Ken Caldeira z Carnegie Institution tvrdí: "Doufali jsme, že zjistíme, že expandující lesy ve Spojených státech pomohou zpomalit globální oteplování. Lesy by však mohly změnu klimatu ještě zhoršit."
V červenci přišel tým vědců z univerzity v Newcastlu s tvrzením, že lesy nasávají vodu a uvolňují ji do atmosféry dvakrát rychleji než travnaté porosty a pole. V září evropští badatelé prokázali, že během horkého léta roku 2003 se uvolnila zpátky do atmosféry většina uhlíku absorbovaného lesy během předchozích čtyř let, což urychlilo globální oteplování a vyvolalo ještě větší vlny veder. Tato zjištění mohou bezpochyby rozčílit americké společnosti veřejných služeb sázející lesy jako kompenzaci k užívání fosilních paliv a ochránce přírody, kteří chtějí lesy chránit. Tým z Kansaské univerzity označil svou studii jako "první krok" v tomto směru.
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)