Africký mor prasat už je na dohled. Velkochovy jsou v pohotovosti
02.11.2021 | Denik.cz
Nebezpečná nákaza, šířená divokými prasaty, je už pouhých 14 kilometrů od hranic Ústeckého kraje.
Už téměř na dohled od českých lesů je nákaza africkým morem prasat, který šíří divočáci. Nákazu veterináři zaznamenali jen přibližně 14 kilometrů od českých hranic s Polskem a Německem. Až se dostane do Česka, může ohrozit místní velkochovy, v případě zavlečení hrozí jejich vybití. Chovatelé proto na základě doporučení veterinární správy přijímají preventivní bezpečnostní opatření.
Nákaza se postupně šíří Polskem i Německem na jih. Za bezpečnou bariéru byla dlouho považována německá dálnice A4, tu ale už nakažení divočáci dokázali překonat a přiblížili se k českým hranicím ve Šluknovském a Frýdlantském výběžku. „Máme připravené pohotovostní plány, které jasně stanoví postup podle nastalé situace. O hrozícím nebezpečí jsme informovali všechny velkochovy, které mají více než pět tisíc prasat,“ popsal současnou situaci ředitel krajské veterinární správy Petr Pilous s tím, že zároveň komunikují s myslivci.
Právě na myslivcích je nyní velké břemeno, musí se totiž snažit vystřílet tolik divokých prasat, kolik to jen bude možné. Za každý takto odstřelený kus dostanou dva tisíce korun, s penězi navíc také mohou počítat při nahlášení uhynulého prasete. V Ústeckém kraji byla zatím všechna odstřelená a nalezená prasata bez nákazy.
Oblast se zvýšeným odstřelem se táhne od Hřenska na Děčínsku přes Českolipsko až po Harrachov v Libereckém kraji. Že by se nakaženým prasatům podařilo překonat Labe, zatím veterinární správa nepředpokládá.
Velkochovy v ohrožení
Nákaza ale ohrožuje hlavně velkochovy prasat. Ten největší v kraji chová téměř 40 tisíc kusů. Vepříny proto musely přijmout přísná bezpečnostní opatření. Například v nich nesmí pracovat myslivci, auta mohou do jejich areálů vjíždět jen výjimečně a po dezinfekci. „Je v našem zájmu tato pravidla dodržovat. Pokud by se nákaza do chovu dostala, počítali bychom ztráty v desítkách milionů korun,“ zmínil Josef Kubiš z Agro Jesenice. Tato firma chová v Radovesicích na Litoměřicku přibližně deset tisíc prasat.
Podle šéfa veterinární správy se nikdy nepodaří zcela spolehlivě zastavit šíření nemoci eliminací divočáků, kteří jsou v současné době říje schopni za den uběhnout i 50 kilometrů. „Například při výskytu afrického moru prasat na Zlínsku bylo nejbližší ohnisko vzdálené stovky kilometrů. Je tak více než pravděpodobné, že se o přenos nákazy postaral člověk,“ poznamenal Pilous.
Africkým morem se zabývala také bezpečnostní rada Ústeckého kraje, které se zúčastnil i ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. „Je potřeba větší aktivity pro vyhledávání uhynulých kusů zvěře. Při nálezu úhynu prasete je nutné nález ohlásit na nejbližší obecní úřad či na Krajskou veterinární správu na linku 720 995 202. Při nálezu kadáveru je nutné, aby se nálezce zdržel jakéhokoli kontaktu či manipulace zamezil kontaktu domácího zvířete (psa) s kadáverem,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Magdaléna Fraňková.
Další články v kategorii Lesnictví
- Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace (07.07.2025)
- Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů (07.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Sika zařazen na seznam invazních a nepůvodních druhů (04.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Pražští lesníci loni více sázeli i káceli, výskyt kůrovce byl mírně vyšší (04.07.2025)
- Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou (04.07.2025)
- Hasiči z Vysočiny museli včera odpoledne vyjet k dvěma požárům lesa (04.07.2025)
- V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)