Zničené domy nahradí sruby

Oblasti, které postihla letošní povodeň, se mohou těšit na více peněz. Podpora ve výši 10 milionů korun k nim poputuje ze státních lesů."Částku přerozdělíme obcím, v nichž bylo zatopeno více než pět obytných domů. Finance poskytneme obcím s konkrétními projekty na základě darovací smlouvy. Ty mohou žádosti podávat přímo na našem odboru marketingu," uvedla mluvčí Lesů České republiky Alexandra Křižková.V příštích měsících se v povodněmi postižených místech zřejmě zvýší i poptávka po obytných dřevostavbách. Vedle finanční hotovosti totiž podnik hodlá přispět materiálem majitelům zničených obydlí na jejich vybudování.

Pro města se pomoc nehodí Podle Petra Hynka, starosty jihočeského Veselí nad Lužnicí, které patří vůbec k nejhůře postiženým městům, se však materiální výpomoc, kterou lesy nabízejí, uplatní spíše na venkově. "V našem městě velká voda zasáhla 343 domů, z toho 125 domácností ji mělo přímo v bytě a jeden dům bude muset jít k demolici. Žádné peníze jsme ale ještě nedostali a dřevostavby se do naší připravované zástavby nehodí. Proto raději budeme žádat o finanční podporu," řekl Hynek.Dodávky dřeva od Lesů České republiky, které půjdou do postižených oblastí, budou omezeny. "Množství dřeva, které poskytneme na celodřevěnou obytnou stavbu srubového a montovaného typu, zhruba odpovídá domku střední velikosti," uvedla Křižková.

Dřevo za symbolickou korunu V případě kombinovaného domu, při jehož stavbě se počítá s využitím dalších materiálů, mají lidé možnost odebrat si dřevo jen do patnácti kubíků. Ceny dřeva určeného pro povodňovou výpomoc jsou podle Křižkové symbolické. Za metr krychlový surového dřeva zaplatí zájemce korunu, v případě opracovaného materiálu 300 korun. Podnik ve stejné hodnotě prodá dřevo také výrobcům celodřevěných domků. Ti dodají zhotovené stavby poškozeným za cenu sníženou o hodnotu použitého dříví."Zájemce o materiální výpomoc vyplní formulář, který získá na příslušném obecním či městském úřadě. Tam jej také odevzdá, nechá ověřit a potvrdit. Shromažďované žádosti budou pracovníci úřadu průběžně předávat na lesní správy. Žádosti je možné podávat do konce roku 2006," dodala Křižková.Letošní povodně zasáhly v Česku více než polovinu krajů. Škody se pohybují okolo pěti a půl miliard.

"Přispějeme obcím, v nichž bylo zatopeno více než pět obytných domů. Žádosti už mohou podávat."Alexandra Křižková, Lesy ČR

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info