Zvířatům pomáhají i dívky z ciziny
09.07.2003 | Mladá fronta Dnes
Nové pomocníky získala Stanice pro zraněná zvířata ve Voticích na Benešovsku. Jsou to čtyři dívky, z nichž dvě pocházají z Belgie a další z Finska a Velké Británie. Do Votic přijely v rámci mezinárodního dobrovolnického projektu, který organizuje občanské sdružení INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. Na projektu se z části podílí i Ochrana fauny ČR, která je provozovatelem votické stanice pro zraněná zvířata. "Dívky pomáhají s renovací stanice, ale také s krmením zvířat a údržbou pastvin v přírodním parku Džbán - Žebrák," uvedla vedoucí projektu Jana Marešová, podle níž dobrovolnická práce spočívá v tom, že dívky pracují za stravu a nocleh. Nedostávají žádné peníze. "Velmi nám pomáhají a já jsem rád, že je tu máme," zhodnotil práci dobrovolnic Pavel Křížek z Ochrany fauny ČR ve Voticích.Práce se dívkám líbí, přestože většina z nich nemá se zvířaty větší zkušenosti a ani v budoucnu se práci se zvířaty nechtějí věnovat. Pouze Hannah Inskip z Velké Británie se rozhodla pro studium veterinářství.
"Já jsem tu zase proto, že jsem si práci se zvířaty chtěla alespoň zkusit," přiznala Belgičanka Marie Marlaire a navázala: "Myslím, že účast na celém projektu je velmi dobrý způsob, jak poznat zemi a její obyvatele jinak než při běžné turistice."Dvoutýdenní pobyt ve stanici pro zraněná zvířata není jen o práci. Ta trvá každý den do tří hodin odpoledne a pak je čas právě na poznávání České republiky, a to nejen okolí Votic, kde dívky pracují. "Už jsme byly v Praze, Táboře, Chýnovských jeskyních a teď se chystáme do Českého Krumlova," řekla vedoucí projektu Jana Marešová.Organizátor akce, sdružení INEX - SDA, každým rokem pořádá zhruba padesát krátkodobých dobrovolnických projektů.Do České republiky tak ročně přijíždí až šest set účastníků ze zahraničí. Sdružení pak samo vysílá na podobné dobrovolnické práce v zahraničí zájemce z Česka, jichž ročně bývá zhruba devět set.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)