Zvěř v létě žízní netrpí, ale plaší ji lidé
16.07.2003 | Noviny Vysočiny
Na Vysočinu se po zhruba dvou týdnech relativního chladna vrátilo typicky letní teplé počasí. Prázdninová vedra, jež potěší turisty a ty, kteří v tomto období tráví dovolenou, s sebou však nesou nebezpečí pro lesní zvěř. V extrémních případech může horko způsobit značné omezení vodních zdrojů, ke kterým se zvířata chodí napájet. "Zhruba před čtrnácti dny, ještě před příchodem chladnějšího počasí, jsme zaznamenali zprávu, že se z některých částí okresu za vodou stěhovala černá zvěř. Jednalo se ale spíše o ojedinělý případ. Z hlediska napájení lesní zvěře není vliv suchého a horkého počasí na Žďársku nikterak kritický,"seznámil nás se situací v regionu jednatel Okresního mysliveckého spolku Oldřich Sedlář. V drtivé většině zdejších honiteb mají zvířata k dispozici dostatek stružek a potůčků. V těchto lokalitách je také velká řada různých vodních ploch. U nás tedy podobné problémy příliš nehrozí, což však neplatí na sousední jižní Moravě. Zde se myslivci s tímto problémem musí potýkat poměrně často a nezřídka dochází k tomu, že je třeba přistoupit k umělému napájení. Nimrodi v těchto případech zřizují umělá napajedla a vodu pro zvěř do těchto lokalit navážejí. Horším problémem než nedostatek vody je podle myslivců v současné době zneklidňování a plašení zvěře. "I v našem regionu se plně projevuje vliv cestovního ruchu a letní rekreace. Je zde řada dětských táborů, kempů a chatových osad, které jsou v tomto období plné lidí,"pokračoval Sedlář. V lesích se často až do noci pohybují lidé, od turistů přes opilé stanaře až po děti s baterkami, které zde hrají bojové hry. Stresovaná zvěř je tak vyháněna do luk a polí, kde působí zemědělcům škody na obilovinách. "Lidé by si měli uvědomit, že být na rekreaci neznamená, že si mohou dovolit naprosto všechno. Při pohybu v lese je vhodné nedělat příliš hluku a neplašit tak zvěř, která se z toho důvodu často až do pozdních nočních hodin bojí opustit svoje úkryty,"dodal Oldřich Sedlář.Fotografie:Zvěři na Žďársku nedostatek vody příliš nehrozí, větším problémem je podle myslivců vysoká návštěvnost lesů.
Další články v kategorii Ekologie
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)

Tweet



