Ztratí se některé minerálky z pultů?
04.06.2001 | Hospodářské noviny
Spojují se Karlovarské minerální vody, Hanácká kyselka a společnost Poděbradka.
Jitka Šrámková
Obchody bez minerálek jako Korunní nebo Bílinská kyselka, Ondrášovka, Ida či Praga, takové důsledky může mít podle malých výrobců minerálek fúze tří velkých výrobců minerálních vod - Karlovarských minerálních vod (KMV), Hanácké kyselky a společnosti Poděbradka. Tuto operaci v současnosti zkoumá antimonopolní úřad, podle dobře informovaného zdroje však již KMV koupily Poděbradku a ovládly firmu DK Invest, která je s 34 procenty největším majitelem Hanácké kyselky.
Všechny tři frmy kontrolují téměř celý trh minerálek u nás. »Na konci bude likvidace malých tradičních výrobců minerální vody, protože na cenové relace supermarketů nebudou schopni reagovat,« argumentují zástupci malých výrobců. V regionech se podle nich kvůli zavření malých plníren zvýší nezaměstnanost. »Jediným způsobem záchrany bude export,« tvrdí například spolumajitel Marienbad Waters Kaxel Randl.
»Jejich produkce speciálních a chuťově odlišných vod je stejným zpestřením trhu jako produkce malých pivovarů, které úspěšně existují vedle velkých pivovarů i po fúzi těch největších,« oponuje malým výrobcům generální ředitel KMV Jan Husák. Důvodem fúze je podle něj konkurenceschopnost na evropském a světovém trhu. Od spojení očekávají firmy především snížení nákladů. »Slučování firem dnes patří k základním trendům podnikání ve všech oborech, v globální konkurenci obstojí jen silní domácí výrobci,« dodal Husák. Spojení by se podle něj mělo projevit příznivě vzhledem k synergickým efektům například při centralizovaném nákupu granulátu na výrobu PET lahví. Důsledkem bude výrazné snížení cen a ovládnutí trhu obchodních řetězců, pro které je cena jediným kritériém.
Karlovaršké minerální vody ovládají v ČR 46procentní podíl v prodeji minerálek, Poděbradka má na trhu 16procentní podíl a Hanácká kyselka vyrábí 19 procent v Česku za rok vypitých minerálek.
V ČR se ročně vyrobí a spotřebuje odhadem přes 700 miliónů litrů minerálek, z nichž 400 miliónů litrů tvořila loňská produkce KMV. Při výrobě 200 miliónů litrů Hanácké kyselky a Poděbradky tak budou všechny tři firmy kontrolovat téměř veškerou domácí produkci.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil 4. května správní řízení, v němž má posoudit, zda mohou být všichni tři výrobci minerálek spojeni. Rozhodnutí by mělo padnout do konce července.
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)