Životní prostředí ohrožují také pozůstatky po důlní činnosti
11.04.2001 | Hospodářské noviny
Za časovanou bombu označil slovenský ministr životního prostředí László Miklós staré environmentální zátěže horninového prostředí. Ekologové jich v zemi registrují přes 1800 a označují je za jednu z největších hrozeb pro současné a budoucí generace. Na jejich likvidaci se však chronicky nedostává peněz; jejich získání považuje Miklósův resort za životně naléhavé.
Na prvním místě stojí pozůstatky po důlní činnosti, především skládky, haldy, odkaliště a stará báňská díla. Do této skupiny řadí ekologové i škody zděděné po Sovětské armádě.
Tyto zátěže jsou především chemické povahy. Jak včera informoval ředitel sekce geologie a přírodních zdrojů ministerstva životního prostředí Jozef Franzen, celkové náklady na jejich odstranění se odhadují na 8,4 miliardy korun.
Jejich postupná likvidace by se mohla podle představitelů ekologického resortu financovat z výnosů z prodeje strategických podniků. O tom, kolik prostředků by se z těchto zdrojů mohlo uvolnit pro potřeby odstraňování ekologických škod, už činitelé ministerstva jednali s ministryní pro správu a privatizaci národního majetku Márií Machovou a celým problémem se v dohledné době bude zabývat také vláda
Nejnaléhavěji je třeba podle Franzena odstranit zátěže, jež by mohly způsobit znečištění vodních zdrojů. Staré skládky jsou přitom rozmístěny po celém Slovensku, především však v okolí středoslovenských a spišských hornických měst, například poblíž Kremnice, Banské Štiavnice, Gelnice, Rudňan, Slovinky a Rožňavy. Škody po Sovětské armádě jsou v lokalitách Sliač-Vlkanová, Komárno a Rimavská Sobota.
Další články v kategorii Ekologie
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)
- Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum (16.05.2025)
- Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí (16.05.2025)