Zemědělci se chtějí domluvit
12.05.2003 | Příbramský deník
Dne 9. 5. 2003 jsem si přečetl článek v Příbramském deníku od hospodáře mysliveckého sdružení Malá Hraštice pana Chlumeckého o tom, jak zemědělci likvidují myslivce závratnými škodami na polích. Naše společnost hospodaří na cca 3200 ha v oblasti Dobříšska od roku 1993. Jedenáct let se snažíme provozovat zemědělství v oblasti, která nepatří k nejúrodnějším v našem okrese, chováme 1 500 ks skotu, 240 prasnic a 1 600 ks prasat ve výkrmu. Nemíním zde rozebírat ekonomické problémy zemědělství, které si musíme řešit sami. Je pravdou, že škody zvěří narůstají neustále, a proto se naše společnost snaží provozovat i myslivost a ulovenou zvěří částečně eliminovat vzniklé škody. Zatím máme pronajatou honitbu v Dražeticích. Ve spolupráci s vlastníky se snažíme vytvořit nové honební společenství v Mokrovratech. Jedná se v obou případech o nejvíce poškozené oblasti v rámci naší společnosti. Tímto krokem chceme přenést většinu škod na nás a sami si je řešit, protože řešení, které kritizuje pan Chlumecký ve svém článku, se nám také nelíbí a navíc je velmi zdlouhavé. Ale daleko více mi vadí, když někdo používá jako argument vyložené nepravdy. Pan Chlumecký píše o vzorné spolupráci s panem Pleinerem a VRV Malá Lečice, ale asi neví, že oba tyto subjekty skončily s živočišnou výrobou a kukuřici v letošním roce vůbec nesejí. ZD Dublovice, o kterých se také zmiňuje v oblasti Nové Vsi provádí jenom obilnářství vzhledem ke vzdálenosti na svou základnu. Dále mi nejde na rozum, když hospodář myslivců zakazuje svým členům vyvážet z naší společnosti odpady ze siláží pro krmení zvěře, když ještě před dvěma roky je vozili každý týden k oboustranné spokojenosti. Já sám nejsem a nikdy jsem nebyl myslivec, ale dotýká se mě, když někdo se snaží informovat nepravdivě veřejnost, ale k oficiálním jednáním s naší společností se myslivci z Hraštice, ačkoliv byli několikrát vyzváni, nedostaví. Proč? Ještě jednu větu k dohodě o škodách - je velmi těžká dohoda, když si jeden bude myslet, že zemědělci ponesou náklady a on bude mít užitek... A v neposlední řadě nemohu pochopit ani problém vzniku nového honebního společenství v Mokrovratech, i když valná většina vlastníků s tímto řešením souhlasí, protože si všichni uvědomujeme, že právo myslivosti by mělo patřit tomu, kdo pole vlastní a obdělává. Navíc náš názor je, že i všichni vlastníci, kteří mají zájem se ve volném čase myslivostí zabývat, tak bychom je rádi v našem společenství přivítali s jedinou podmínkou, že veškerá ulovená zvěř bude řádně evidována podle regulí, které platí, to znamená plomby, evidence, tak jak to má být. Věřím, že se všechny záležitosti v budoucnosti vyřeší, a že já jako zemědělec se budu zabývat svou prací a nebudu muset polemizovat na stránkách novin nad články, které nám akorát ubírají čas na řešení ostatních problémů. A že i příroda v naší oblasti, kterou považuji já osobně za jednu z nejkrásnějších u nás, bude kolem nás zdravá a dobře obhospodařovaná.Ing. Ivo SAINER, jednatelZemědělské společnosti Dobříš
Další články v kategorii Ekologie
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)

Tweet



