Zemědělci se bojí budoucnosti, národní park slíbil podporu
30.06.2008 | Denik.cz
Zemědělci, kteří hospodaří na území Národního parku Šumava, se kvůli nejasné legislativě obávají toho, že by jim mohly být vypovězeny smlouvy.
Žádají proto vedení parku o určité garance, aby mohli investovat nemalé prostředky do rozvoje svého podnikání. Problém s pronájmy byl jedním z hlavních témat na prvním pracovním setkání zástupců zemědělců hospodařících na území NP Šumava s ředitelem Správy NP a CHKO Šumava Františkem Krejčím. „Cílem tohoto setkání bylo hledat společnou cestu k zajištění optimální péče o kulturní bezlesí za aktivního přispění zemědělců, ale i místních obyvatel,“ uvedl mluvčí parku Radovan Holub. Podle vedoucího oddělení ekologie bezlesí Správy NP a CHKO Šumava Milana Skolka si jsou šumavští zemědělci vědomi, že zemědělství významně přispívá a vždy přispívalo k údržbě nelesní krajiny horské Šumavy.
Zemědělci na setkání zdůraznili, že bez chovu hospodářských zvířat je péče o bezlesí i v této oblasti nereálná. Nevhodně provozovaná zemědělská činnost však může mít podle zástupců NPŠ i přímé negativní dopady na přírodu, na životní prostředí, zvláště na kvalitu povrchových i podzemních vod.
Do jejich ochrany budou zemědělci muset v nejbližších letech investovat poměrně velké finanční prostředky, ať již jde o zabezpečení hnojišť, nebo zimovišť skotu. „K rozhodnutí o takové investici však potřebuji znát perspektivu dalšího hospodaření a mít určité jistoty, zejména ve vztahu k vlastnictví nebo dlouhodobému pronájmu půdy,“ prohlásil Pavel Vokál, soukromý zemědělec ze Strážného. „Zemědělcům pronajímáme půdu podle zákona o státním majetku, smlouva může být na osm let. Jsou však určité nejasnosti ohledně jejího prodlužování. Proto budeme jednat s nadřízenými orgány, abychom mohli dát zemědělcům jasnou odpověď. Těm, kteří budou dodržovat režim, chceme garantovat záruky do budoucna,“ přislíbil Skolek. „Nemalou roli v péči o kulturní bezlesí musí sehrát Správa NP a CHKO Šumava. Takovéto setkání považuji za velmi užitečné a jistě nebude posledním, je také zadáno vypracování úvodní analýzy týkající se péče o bezlesí v NP Šumava. Tento materiál bude projednán na samostatném workshopu opět se šumavskými farmáři,“ řekl mimo jiné ředitel Správy NP a CHKO Šumava František Krejčí.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



